Kaj Te Žav - Karel Souček - www.golias.cz

fotka

Jako v slzavém údolí si občas mohou připadat posluchači debutového alba romské kapely Kali Čercheň s názvem Jak Te Žav – Kam ísť. Pláče se tu hodně, opravdově, naplno, až mráz po zádech běhá. Pro celkovou věrohodnost alba je však důležité, že muzikanti neroní slzy nad banalitami, ale nad zásadními věcmi. Ve skladbě Mamo ma mer tu oplakávají umírající maminku, v Rovav, rovav umírající lásku a v písni Ducho umírající ženu.
   K romské hudbě se přístupy muzikantů liší. Od živelného uragánu (Věra Bílá) až po experimenty s různými žánry (Gipsy cz, Guločar). Slováci ze skupiny Kali Čercheň přistupují k této muzice s pokorou, do žádných pokusů se nepouštějí. Vystačí si s jedinou kytarou a třemi vokály a přesto dokáží nápaditě vystavět písně, které navíc mají hodně silnou atmosféru.
    Mezi deseti zastoupenými skladbami jednoznačně převažují balady. Křehké, citlivé, smutné nebo minimálně melancholické. Je v nich hodně bolesti, utrpení, jakoby trojice Marián Balog, Milan Godla a jeho syn Jaroslav chtěla vyzpívat všechen žal slovanských Romů. Jejich repertoár totiž kromě vlastních skladeb tvoří lidové písně ruských, slovenských a srbských Romů. A jejich duše je, jak známo, hodně široká.
     Z pomalých balad se mírně vyděluje rychlejší Preko veš baro, Duj lavora a především výrazně temperamentní a uhrančivá skladba Brička. Pro větší pestrost jich mohlo být na nahrávce klidně více. Z instrumentálního hlediska však nemá album chybu. Jediný nástroj, Jaroslavova kytara, určuje rytmus i vytváří melodie a dobře sladěné vokály zanechávají plnokrevný dojem. Ten ještě ve čtyřech písních umocňuje hostující zpěvačka Žaneta Štipáková.
   Romské texty bývají jednoduché, krátké, až krutě upřímné a úsporné a přitom disponují silným vyzněním. Jako život těch, které zachycují, jsou osekané až na kost, žádné zbytečné slovo, obraz. „Chcem od teba počuť iba dve slovíčka, po nociach ťa hľadám, ľúbim ťa.“ „Ach, mama, mama, neumieraj, máš drobné děti, komu ich tu zanecháš.“
    Obracejí se k Bohu, slunci, nejčastěji však k mamince. Ta se v textech vyskytuje nejčastěji, k ní mají nejsilnější vztah. Hledají lásku, štěstí, naději, pokoru, opěvují lásku, s níž lze překonat i těžký život. Texty dokonale souzní s muzikou a velkým plusem alba Jak Te Žav je skutečnost, že jsou z romštiny přeloženy do slovenštiny a angličtiny.

*** z 5

Karel Souček

www.golias.cz
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×