Reprezent - LoOg - rnb.cz

fotka

Asi jedno z nejočekávanější alb letošního léta se právě dostala do mých dlaní a čeká na mou skromnou recenzi řeč je o romské kapele Gipsy.cz. Když jsem si četl recenze z konkurenčních webů o desce Reprezent nečekal jsem od této desku zhola nic. Po poslechu musím říci, že deska není až takové zlo jak se píše.


Album mě jednoznačně dostalo textami, které kapela na album připravila jednoznačně poznáte o co kapele jde a jaké problémy řeší (rasismus, drogy, politika..).
Možná kdyby toto album nemělo takové texty ani by mě tak nedostalo, ale jelikož takové jsou patří rozhodně z textařské stránky k těm hodně povedeným deskám, které letos zatím vyšly.

Asi jedna z nejznámějších písní, které Gipsy.cz poslední dobou nechali kolovat českým éterem je píseň Benga Beating, s kterou také soutěžili v Národním kole Eurosongu.
Tato rap romská hudba určitě mnoho lidí dostala není se čemu divit v podstatě totálně jednoduchá muzika dostává nejvíce lidí a zde je jeden příklad za všechny.

Rozhodně bezesporu mezi nejvtipnější text patří skladbě Barvoslepej svět zde jak název písně napovídá řeší se zde otázka rasismu a to s velmi vtipnými prupovídky Radoslava Bangy a  o to přeci jde.

Gipsy kromě romštiny, češtiny nezanevřely také na angličtinu tyto jazyky však zkombinují klidně i v jedné skladbě.

Asi nejpovedenější písnička z alba patří z mého pohledu píseň Amen Savore. Tento song je plný emocí a díky textu odhadneme co nám asi kapela chtěla či nechtěla říci. Díky romštině tato balada dostane úplně jiného směru. Kdyby byli všechny skladby jako tato byla by to pecka. To se však tak úplně říci nedá.

Ač zde chválím texty kde se dá i mistr tesař se utne to se právě stalo i na tomto albu. Skladba Dobrý den se moc nepovedla možná je to můj subjektivní pocit, jelikož tuto píseň jsem slyšel jako duet mezi Ewou Farnou a právě Radoslavem a tato kombinace se mi zrovna dvakrát nelíbí, ale to je opravdu jen můj pocit. Už tu bylo hodně textů, které prostě neměly hlavu a patu, ale možná bych tuto píseň pasoval za největší blud, který jsem od Gipsy.cz slyšel.

Další z písní, která v českých médiích dostala opravdu velikou reklamu se stala píseň o Čunkovi. Tato skladba se stala opravdu jen bonusem. Čekal jsem od písně něco drsnějšího na pana Čunka, o kterém si myslím nejspíše všichni to stejné. Přestože jsem čekal, že Gipsy.cz to za nás pěkně z plna plic řeknou ovšem nestálo se tak. Vím, že si asi kluci nechtějí dělat s panem Čunkem problémy po soudech přeci jen mohlo jít o ještě více drsnější text, který by daný problém ještě více příblížil to si kluci možná nechávají také na příště.

Celá deska stejně jako desky Dary Rolins - D2 je v papírovém obalu. Na papírovém obalu najdete však vše co lze očekávat od klasickéhp plastového  Cd až po booklet s texty a promo fotkami k albu.

Album Reprezent od kapela Gipsy.cz je na české scéně takový unikát kluci se nechtějí ani moc nikam škatulkovat což by do budoucna ani neškodilo aby si zvolily ten prioritní styl, kterému by se do budoucna chtěli věnovat a rozšiřovat jeho kvality. Deska je zábavná a určitě se u ní mnozí z Vás zasmějete a o to přeci v této zabšklé společnosti jde. Určitě však nehodnotím toto album jako nějaké průlomové, které by mělo zbořit hitparády či měnit styly v České republice. Jde o další řadovou desku o povedednou desku od Gipsy.cz.

Hodnocení: 7/10

 Autor: LoOg

http://rnb.cz/clanky/268-recenze_-andgt
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×