Reprezent - Ravenak - metancity.com

fotka

Promítneme-li si hudební kariéru rappera, producenta, jedním slovem muzikanta Gipsyho, s jistotou můžeme o jeho tvorbě tvrdit jediné – o překvapení nikdy není nouze. Když jsem jej přesně před rokem zpovídal po koncertu na Colours of Ostrava, příliš jsem nevěřil tomu, že náplní jeho výborné kapely Gipsy.cz bude pouze bavení jejích posluchačů. Na to je Gipsy moc rozumný a přemýšlivý, přičemž takových v jeho kapele najdeme samozřejmě více. Například houslista Vojta Lavička se v sociální problematice angažuje již řadu let. Abych vše uvedl tak, jak bylo řečeno, sám Gipsy mimochodem připouštěl, že se svou reputací mají Gipsy.cz jistou odpovědnost, a to nemluvíme pouze o jejich vystoupení na velkolepém festivalu v Glastonbury, kde se objevili jako první čeští zástupci vůbec. Paradoxně tedy u Gipsyho nastala situace, kdy jeho další kroky byly – alespoň pro mě – předem jasně vystopovatelné. Prostoduché, byť upřímné zábavy bylo dost.

Druhá deska Gipsy.cz se jmenuje Reprezent a od tohoto názvu lze odvodit částečně i její samotný obsah. Gipsy naléhavě vybízí k aktivismu, nesmlouvavě apeluje na pozvednutí romské menšiny a uvědomění společnosti většinové, vysmívá se rasismu, bezduché hrabivosti a pokrytectví dnešního světa. Přitom se samozřejmě nebojí obout ani do „vlastních“ řad, kdy kritizuje hraní si na žižkovské a karlínské gangstery v žigulu. To vše často s nadsázkou, ironií a humorem jemu vlastním, který by snad místy mohl zůstat mimo nahrávací snímače, ale o nic v jádru zásadního se nejedná. Reprezent je tedy plná textů s poselstvím, ale posluchač se neubrání dojmu, že občas od Gipsyho nedostane nic navíc. Jestli jste někdy měli pocit, že posloucháte rýmy o ničem, které se ale dobře poslouchají, Gipsy se například v protidrogové Amen Savore nachází v přesném protipólu. Rýmy banální, na úkor přímosti postrádají přítomnost talentu, kterým Gipsy bez debat disponuje. Nejkratší píseň alba Na cigánské svatbe, jež se svým provedením asi nejvíce podobá náladě a provedení prvotiny Gipsy.cz, je na druhou stranu důkazem toho, že jednoduchý motiv lze zpracovat způsobem, který po estetické stránce nebude nijak zaostávat.

Zásadních změn se dočkala tvorba Gipsy.cz i po hudební, rozuměj instrumentální stránce. Minulé album bylo bezesporu mnohem akustičtější. Gipsy nejčastěji naprogramoval pouze bicí a zbytek obstaral Lavička a bratři Surmajovi se svým kontrabasem, španělkou a akordeonem. Na Reprezentu počet hostů přesahuje desítku. Za všechny jmenujme slavného kontrabasistu Josefa Feča, perkusistu Camilo Callera, smyčcový Apollon Quartet anebo DJ Rockstara. K tomu přidejme jednou bicí, elektrickou kytaru a bezpočet vokálů a je zřejmé, že muzika na druhém kousku zdá se mnohem barvitější a rovněž i p ropracovanější. Jak již bylo řečeno, atmosféru prvotiny v sobě nesou de facto jen čardášové Na cigánské svatbe nebo Gejza Ušti. Zbytek alba zaznamenal posun někam, kde to lze jen stěží pojmenovat. Gipsy by řekl „dobrá muzika“, mně připadá, že Gipsy.cz znějí mnohem více hiphopově, což se s předešlým nevylučuje, ač se to českým náctiletým (i těm starším, byť stále nevyspělým) hiphoperům určitě líbit nebude.

Gipsy.cz nemůžeme upřít snahu konat změny směrem k lepšímu. Můžeme se ptát, zda jejich fandům nebude vadit odklon od tradiční romské muziky směrem k více popovému zvuku, já ovšem soudím, že tahle kapela ze svého charakteristického postavení nic neztratí. To především díky nezaměnitelnému projevu Gipsyho, který si párkrát šlápne na jazyk, ale jinak mu ve zpěvu ani v rapu nemůžeme nic většího vytknout. Mnou vytýkaná záležitost týkající se trojjazyčnosti desky naštěstí zde nedosahuje takové úrovně, na jaké se pohyboval Romano Hip Hop. Omezení angličtiny vítám, i když jako kritikovi poslouží její použití společně s češtinou jako dobrý kontrast – to, co zní česky hloupě, angličtina dostatečně zakryje. Reprezent se rovná dalšímu posunu v kariéře Radoslava Bangy. Navzdory občasné upřednostňování účelu nad formu jde o povedené popové album, které se ovšem nebojí promlouvat o vážných tématech. A co na to Čunek? Ukáže Schwarzenbergův audit.

Hodnocení: 2

Ravenak

http://www.metancity.com/1546/gipsy-cz-s-vaznou-tvari-zivot-je-vice-nez-jen-zabava-recenze-alba-reprezent/
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×