Reprezent - Petr Tomeš - www.freemusic.cz

fotka
Je zábavný, upřímný až moc, snad trochu rasista/ marxista/ pacifista, naléhavost mu neupřete. Cigánské housle, akustika i klavír v hip hopu nad elektr(on)ikou vítězí, proč se ale, boha mu, cpal do Eurovize a dalších vopičáren? Má to zapotřebí?

„Peníze jsou jediná matyka...“ (Love love)


Čistá zábava i apel, to je můj první dojem z novinky Gipsy.cz. Jo, zas čórovali muziku v Jugošce. A třeba v Benga beating i Gejza Ušti tak, jak balkánské dechaře remixoval Shantel. Nebo jak tu hudbu přenesli do tančíren Balkan Beat Box.

Radek „Gipsy“ Benga. V Syndrom Snopp dost drsnej rapper, pak trapný popař Ramirez, dnes boss Gipsy.cz. Kapely, která hrává i na menších festivalech, ale současně pokouší Fortunu i Osud na Eurovizi. A nebejt bílých gatěk slečny Kerndlové, ví Bůh jak by to dopadlo. Co dala Radoslavovi minulost? Dost. Ale ani škola ulice ho neuchránila od toho, aby se na CD nedostal patos (soulová Dokud dejchám). „Dokud dejchám, tak ještě můžu, dokud věřím, bojovat budu, dokud žiju, budu se smrti smát...“ Čisté srdce nebo kecy? Nevím, ovšem tohle ani použité vulgárnější výrazy nezachrání. Nezachránily.

Taky – jako na debutu – si i na CD No. 2 odporuje, a dokonce ve dvou skladbách za sebou. Nebo jsem jen jeho Večernici špatně pochopil a není o úniku? Ať už ale ta romsky teskná s rapovaným intermezzem vypráví o čemkoli, je podmanivá, pěkně zaranžovaná, latinou řízlá a po svém hudebně čistá. Jen si v už „kluk ulice“ s obyčejnými, byť kouzelnými, housličkami Vojty Lavičky nevystačí. A Apollon Quaret se ve studiu slušně ohřál – sláčiky zní z v pěti ze čtrnácti skladeb. Ona ta deska má hostů tunu – a dobře tak. Radek dal vydělat svým: Fečovi, Demeterovi, Horvátovi, Cickovi. Ale na bicí třeba hrál – a ve sboru zazpíval – i Milan Cimfe ze studia Sono.

Pokud vás urazilo – nebo zprudilo – slovo svým, asi byste měli na CD vynechat vyprávěnou Amen Savore (Copak to nechápeš?). Ale bude to škoda, je silná. Big patos, soul, rom pop a sláčiky ve službách protidrogové prevence, i pár rýmů mimo odpustíte. „Ležíš na zemi a nevíš o sobě, dívám se na tebe a vidím tě v hrobě, heroin dostal dalšího mýho člověka... Z normálních cigánů se stávají feťáci, chci vědět proč, jelikož nerozumím... Copak to nechápeš? Nás všechny dolů táhneš, sebe, rodinu, cigány – nás všechny...“ Husina, studenej pot na zádech, blbý vzpomínky...

Flashbacky, i ty tu jsou. Refrén „La la la la li li don“ (Amenca) jako z opery Šumař na střeše. Sborový zpěv odvázané kolovrátkové Reprezent o gangu drsných Romů, kterou je třeba brát s nadhledem, připomíná Lakomé Barky od Petra Nikla. Barvoslepej svět dělá z desky kabaret. Je o barvě kůže a přesto zábavný. „Mám teď hodně špatnou zprávu, nejsem černej, máš totiž vadu, já jsem snědej... Bude nutné léčit vás xx let, tohle není černobílej svět...“ chrlí ze sebe cikánský baron Radoslav, a v Benga beating zvedá Romům sebevědomí. Roztančí odvazem Na cigánský svatbě se sóly garmóšky i houslí, cituje Funese (Sem se mi dívejte), je za kašpara v bláznivé Dobrý den. Udělej něco je další agitka a bonus CD dělá reklamu ministrovi, který prý nemá Romy rád. A naopak.

Kdo tvrdí, že ta deska je kontroverzní, asi má sám s něčím problém. Radek prostě jen ví, co lidi chtějí, a umí jim to dát. A to fakt není zločin, ale sakra přednost, když to máte v krvi... boha mu. Jen mám trochu strach z gipsího alba číslo tři. Kam až to může dojít, bude-li se ta čtverka zlepšovat tímto tempem?

85 %
Petr Tomeš
http://www.freemusic.cz/clanky/6366-gipsycz-a-reprezent.html
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×