Reprezent - Honza Vedral - Filter červen 2008

fotkaNa druhé desce kolem sebe Gipsy mlátí jak pominutej

Druhá deska Gipsy.cz bude pro kapelu rozhodující. Ze svého povedeného debutu Romano Hip Hop se partě muzikantů kolem Radoslava Bangy podařilo vykřesat pouze jeden opravdu velký hit, ale zato si jím dokázali podmanit česká rádia i jejich posluchače.

Povedla se jim kuriózní věc - zasáhnout mainstream a zůstat přitom nezávislými hudebníky. Je sympatické, že k obhájení své pozice nezvolili tu nejjednodušší cestu prvoplánové líbivosti. Už jen to, že zůstali věrni nezávislému labelu Indies Scope, je od kapely, která se běžně účastní velkých komerčních show, vyjádřením určitého postoje: Chceme provokovat.

To ovšem na nové desce Gipsy vyslovuje místy možná až příliš ostře – angažovaně. Otázky rasismu či sociální nerovnosti jsou pro něj niterně palčivé, při jejich formulování ale mnohem víc než kdy dřív tlačí na pilu. V tom je jeho odvaha i problém– mainstreamová společnost si ho oblíbila zejména pro skladbu Romano Hip Hop, ve které se představil jako rozverný diblík hýřící humorem a cigánskou rozverností (což je dost možná taky stereotyp) a proti předsudkům bojoval nadsázkou ("nevadí, že nejsi Rom, však dokonalej není nikdo").

Na desce Reprezent je z něj mnohem spíš vzpurný kazatel, který nevybíravě tne do nateklých a bolavých šlach předsudků a tzv. většinových postojů. Činí to s takovou vervou, že se občas sám dopouští xenofobie, jako když ve skladbě Barvoslepej svět v převlečení za doktora obviňuje všechny bílé Čechy z rasismu. Určitě to od něj nebyl záměr, spíš nešikovná formulace, ale i tak platí, že člověk, který si za vlastní vydělané peníze koupí desku romských hudebníků, asi nepotřebuje poslouchat nějaká velká kázání o tom, že právě on je rasista a vidí věci černobíle.

Podobně prvoplánový a patetický Gipsy zůstává bohužel i při podání dalších závažných témat, jako když zpívá o heroinu či agituje k činnosti ve skladbě s výmluvným názvem Udělej něco! O to víc pak z desky vystupují písničky, v nichž místo obviňování a agitování zvolil jako nástroje kritiky sarkasmus, ironii a nadhled. V titulní skladbě Reprezent si vtipně utahuje z gangsterského pozérství, v již proslaveném hymnu o Čunkovi zavádí úsměvný nový výraz "čunkovat", kritizuje nešvary většiny i menšiny - baví a říká ostré věci padni komu padni a to mu sedí, protože šašek vždycky zmohl víc než kazatel.

Vrcholem jeho schopnosti nadhledu je skladba Dobrý den, která s překvapivě swingovým feelingem ironizuje přehlížení problémů světa, lidi, co se dokáží smát, předstírat pohodu a šířit tzv. dobrou náladu snad i ve chvíli, kdy jim u zadku vybuchuje bomba a za rohem jim bijou vlastní mámu. I když to někdy činí neohrabaně, je sympatické, že mezi takové se Gipsy nezařadil. Zvlášť když není nijak obtížné vytušit, že by to tak pro něj bylo jednodušší a přineslo by mu to rozhodně víc úspěchu a méně nadávek a pohrdání. Jenž Gipsy se rozhodl pro otevřený boj s předsudky a teď mu nezbývá než doufat, že ho v tom posluchači podpoří.

Když desku Reprezent vezmeme z čistě hudebního hlediska, mělo by to určitě vyjít. První singl Benga Beating je svižná písnička, v níž Gipsy kombinuje úspěšné přísady, které vytvořily i Romano Hip Hop, hudebnický posun v ostatních věcech je oproti debutové desce patrný. Své udělal taky zvuk ze studí Sono, který je plný a třeba s plechovostí umělých bicí z Romano Hip Hopu se tu nesetkáte.

Také žánrově se Gipsy.cz ještě víc rozkročili. Nebojí se tklivé balady jako je Večernice, využívají mnohem víc nástrojů a mají víc harmonií než dřív – dojde dokonce i na smyčcový kvartet či dětský sbor. Cigánskou lidovku s hlubokými a cituplnými melodiemi Gipsy stále umně propojuje s moderními postupy. I když už to nezní nově a neslyšeně jako poprvé, pořád to má sílu. Pokud má world music nějakou budoucnost, měla by vypadat nějak takhle.

Reprezent je po všech stránkách dospělejší nahrávkou. Určitě to ale není deska pro každého. Jestli Gipsymu jeho nestoudné provokace a dráždění slabých míst společnosti vyjde i tentokrát a dostaví se podobný úspěch jako s debutem, bude to jenom dobře. Tak uvidíme.


Nej skladby: Benga Beating, Reprezent, Dobrý den

Hodnocení Filter: 70%

Honza Vedral 

http://kultura.idnes.cz/
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×