Reprezent - Karel Souček - www.golias.cz

fotka

„Chci tě nakopnout, zapnout jak motor. Rozjeď turbo, je čas na odpor.“ Z textu písně Dokud dejchám by se mohlo zdát, že nové Gipsyho album Reprezent je útočné až agresivní. Opak je však pravdou, Gipsy.cz natočili hodně pozitivní, vstřícnou, otevřenou a hlavně svobodnou desku.

    Hudebně propojuje hip hop s romským folklórem a to vše doplňuje o prvky popu, folku, rocku, dechovky, soulu, a když je potřeba, klidně nasadí i jakousi častušku (Gejza Ušti). I přes zdánlivou roztříštěnost drží tento barevný mix při sobě a propojení stylů je díky skladatelské i aranžérské nápaditosti a lehkosti naprosto přirozené a samozřejmé.

    Bratři Surmajové, Vojta Lavička i Radoslav Gipsy Benga dokáží uhranout a strhnout posluchače. A to jak na koncertě, tak na nahrávce. Jejich muzika je impulsivní, energická a dokáže přenášet silné emoce. Hudebně je velice pestrá, hravá a bohatá a přitom se vyjadřuje přímočaře. Přímočará radost, přímočarý smutek.

    Jednotliví členové odvádějí skvělé instrumentální výkony. O Lavičkových houslích se už jinak než v superlativech nemluví, ale stejnou vynalézavost projevuje kontrabas Jana Surmaje a kytara s akordeonem mladšího Petra. A nad tím vším se vznáší nepřeslechnutelný a nezaměnitelný Gipsyho vokál. Stejně přesvědčivě rapuje i klasicky zpívá, je absolutně svobodný a trochu připomíná krasobruslaře. Trojité, čtverné skoky nejsou problém, někdy jen otočka, pirueta, občas si poskočí, jindy se stane neřízenou střelou.

   V textech se naváží do Romů i gádžů, nebere si servítky, bije se za svou pravdu. Upřímně zpívá o penězích, drogách, splněných snech a touhách, boření předsudků. „Byli jsme vychováni žít v omezení. Vidím světlo, žádnej limit není.“ (Večernice).

    K vrcholům hodně vyrovnaného a hitového alba patří minimálně polovina skladeb. Pod povrchem Barvoslepého světa, jakési přednášce očního lékaře, tepe velice zajímavá hudba, Večernici zdobí klenutá popová melodie s naléhavým zpěvem, Amen Savore je mrazivou výpovědí o vlivu drog. Hravou a sebeironickou parodii na drsný gansta rap s vtipným dívčím sborem přináší Reprezent.

   Vygradovaná píseň Na cigánské svatbe baví strhujícím nasazením všech muzikantů, najazzlý Dobrý den je plný ironie, naštvaný manifest či výzvu připomíná Udělej něco! „Udělej něco! Cokoliv kdekoliv. Rozkopni zábrany, gesto, pohyb!“ Závěrečná Čunárna se stáčí k romskému folklóru.

     Reprezent je hodně sugestivní, emotivní a přímé album, které navíc svojí hravostí, vzdušností a skladatelskými vtípky baví. Debutu Romano Hip Hop jsem dal pět hvězdiček, toto je ještě lepší. Takže nemohu ani nechci jinak.

 

Hodnocení: 5 hvězdiček – přímočará radost, přímočarý smutek

Karel Souček

www.golias.cz 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×