Reprezent - Cubic - www.superbeat.cz

fotka

Bylo až s podivem, jaký úspěch zaznamenalo před půldruhým rokem debutové album Gipsy.cz Romano Hip Hop. Člověk by to snad do našeho národa plného rasistů ani neřekl. A nemalou pozornost na sebe strhlo i vydání novinky Reprezent, a to hlavně díky „kontroverznímu“ textu o dvou mega Jiřího Čunka.

Ano, podle novinářů to totiž ze začátku vypadalo tak, že celá deska stojí právě a jen na Čunkově podivně získaném bohatství. Za tohle vnímání tedy můžeme my novináři. Ale ne, že bych nám chtěl připisovat všechen ten úspěch. Bič si na sebe totiž upletla sama kapela, když onu písničku veřejně slíbila. Média se pak téhle myšlenky jednoduše chytla a roztáhla ji do nebývalých rozměrů. A nakonec? Z Čunkiády je jen dvouminutový bonus na závěr celé desky. Jenže Gipsy.cz totiž rozdělují národ, a tak se o nich dobře píše. Zatímco je jedni doslova milují, jiní je doslova zatracují za použití různých černých výrazů.

Léčíme nejen barvoslepost

Přesně proti tomuhle problému se Gipsy.cz pomocí textů na své nové desce snaží bojovat. A někdy se jim to daří líp a někdy hůř. 13 ze 14 písniček na albu je neoposlouchaných, čtrnáctý (a zároveň první v pořadí) Benga Beating je známý z letošního národního kola soutěže Eurovision Song Contest. Vedle zmíněného songu o Jiřím Čunkovi pak stojí za zmínku Večernice a Reprezent, kde nechybí jako host Michael Jackson, ani dětský sbor. Pak ještě skvěle rozjetá tancovačka Na cigánské svatbe a Dobrý den, písnička, kterou pro Gipsy.cz musel napsat snad Ondřej Havelka se svými Melody Makers.


Po hudební stránce není desce co vyčítat, spíš naopak.  Mix popu, hip hopu, r'n'b a tradiční romské muziky jako nezaměnitelná směs zdánlivě nesourodých ingrediencí funguje ve výsledku nanejvýš skvěle. Od minule ji navíc kapela ještě vylepšila – ať už celkovou propracovaností nebo i v jednotlivých detailech, které postřehnete na několikátý poslech. A tak hip-hopový beat, elektronika, kytara, housle, akordeon, basa a kdo ví co ještě, spolu s Gipsyho ostrým jazykem stojí za poslech. A navíc – Gipsy si nebere servítky vůbec z ničeho. Co na srdci, to na jazyku. A nebojí se použít, pokud je třeba, ani ostřejší výraz. A stejně tahle skvělá hudba a dost často i text ("Ale, ale, Mr. Jack Wood. Jak se dnes cítíte? - I feel good…"), u kterého je od dob minulého alba znatelný velký kvalitativní posun vpřed, místy skřípe a drhne. Ne, že by to ale bylo něco, co se nedá přežít. Občas ale nějaký rým není úplně dokonalý nebo vám přijde nějaké slovo napasované do verše tak trochu násilím.

V součtu ale Gipsy.cz svým novým albem dokazují, že úspěch minulé desky Romano Hip Hop nebyla jen nějaká náhoda.

cubic

www.superbeat.cz
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×