Reprezent - Dan Hájek - www.musicserver.cz

fotka

Žigulik nebo Bé-em-wé? Gipsy ví!

Okolo Gipsy.cz je v poslední době rušno. Rozruch způsobila druhá deska "Reprezent", následovník "Romano hip hopu". Album jde přesně ve šlépějích předchůdce. Radoslav Banga je vůdce, který svou partu směruje dál a nenechá vás se svou smrští názorů ve štychu. Ani hudební nápaditost nezaostává.

Radoslav "Gipsy" Banga se může obklopit různými lidmi, vždy však bude vyčnívat. Stejně tak to funguje i na druhé desce Gipsy.cz "Reprezent". Pokud trochu sledujete dění v televizi, noviny nebo internet, asi vám neuniklo, že byl poslední dobou ve středu zájmu. Pořad "13. komnata" s Gipsym se shodou okolností vysílal několik málo dní po internetové premiéře novinky a pokud jste vyslechli jeho zpověď pozorně, budete vědět, jaká témata na "Reprezent" vévodí. Jeho názory jsou opět prezentovány ostře jako břitva, skoro až na hraně, ale nechybí ironie a humor.
"Benga Beating" je již dokonale ohranou záležitostí a je záměrně umístěna na úplný začátek, protože k hlavnímu dění tolik nepasuje, stejně tak závěrečná Čunkiáda. Gipsy.cz (MySpace.com) si dopřáli možnosti pohrát si s aranžmá a obohatit jejich poznávací prvky o nové znaky. Žánrová pestrost má ale blízko k "Romano hip hopu". Nedílnou součástí je samplování filmových střípků v "Love love" v kontrastu s rómským folklórem v "Na cigánské svatbe" nebo emociálním tahadlem "Amen Savore".
Titulní skladba zas obsahuje krom vtipných textových paralel i parodii na Michaela Jacksona, ten dětský sbor v závěru je efektní úlet, ale fakt nevěřím, že by rapper z NY bral místo BMW zrezivělého sousedovic žigulika (další fór?). "Barvoslepej svět" řeší s úsměvem a velkým nadhledem barvu pleti a k pobavení je etuda s imitátorem Jamese Browna. "Dobrý den" je naopak pecka do starého dobrého "Televarieté".
"Reprezent" může být pro někoho příliš pestrá směska, ale snadno si najdete hrst svých favoritů. Nad ní vykukuje slovní výrazivo Gipsyho, který sype rýmy, rapuje, zpívá a věřte nebo ne, už si tolik neprotiřečí jako na debutu. Pokud však příště nerozšíří témata, brzy to začne být opakování již řečeného. Každopádně je "Reprezent" dobrým kámošem do party. Nejde o zásadní vybočení z Gipsyho stínu, spíše jde o jeho rozvinutí s nakopnutým feelingem skupiny.

Dan Hájek

7/10

http://musicserver.cz/clanek/22443/Gipsy-cz-Reprezent/ 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×