Reprezent - Petr Vizina - iHned.cz

fotka

Na nové desce Gipsy.cz léčí svět z barvosleposti
Kapela spojující romskou hudbu s hiphopem mající v čele postavu Radka Bangy, českého Roma s notně prořízlou pusou, vydala svoje nové albu, na kterém se navyhýbá ani politické satiře.


Čtveřice Gipsy.cz by vlastně Jiřímu Čunkovi měla být vděčná. Na nové desce Reprezent mu věnuje jednu píseň, a tak se z ní citovalo mnohem dříve, než ji kdo vůbec pořádně slyšel. Kapela spojující romskou hudbu s hiphopem mluví o bývalému starostovi Vsetína na konci desky. Čunkovo záhadné zbohatnutí, jež mají nyní proklepnout američtí "cifršpioni", pojali Gipsy.cz jako lehce ironickou grotesku.

Politická satira? Proč ne - v Česku, kde se za humorný náhled na veřejné dění pokládají pořady, líčící místní politickou scénu šmahem jako panoptikum či přímo rovnou obludárium, nezbývá než ocenit, s jakou lehkostí vedli Gipsy.cz své textařské pero, když se ptají, "jak bez vody může vyrůst meloun?". A jestli se prokáže, že "meloun", tedy vsetínský lidovecký politik, kázal vodu a pil víno, může si romská kapela připsat k dobru autorství nelichotivého obratu "načunkovat si", jež se ve finálové písni desky objevuje.

Rychlopalná vyřídilka


gipsy-cz-2008-ilu.jpgJak už to bývá, ve stínu dráždivého detailu leží několik podstatnějších a zajímavějších objevů. Škoda, že Česko si do nedávné Velké ceny Eurovize nezvolilo právě Gipsyho. Naštěstí se nenaplnily obavy, že výjimečná postava Radka Bangy, tedy českého Roma s notně prořízlou pusou, doma brzy skončí jako mladá kobylka zapřažená v žebřiňáku obrovské veřejné pozornosti a že jeho předsevzetí ještě hlouběji propojit tradiční hudbu s hiphopovými beaty umoří třeba starosti s anketními otázkami na téma sociálních dávek.

Nové album zní originálně a kompaktně nejen v tuzemském kontextu, ale může se poměřovat s obdobným hudebním mísením, jemuž tradičně přeje například vyspělá multietnická hudební scéna ve Francii. Kapela sama nepropadla optickému klamu, že Gipsy.cz je hlavně rtuťovitý Radek Banga u mikrofonu, který může díky svému původu udělat dlouhý nos na hlídače politické korektnosti a klidně zpívat o "cigoších". Nad tím, aby Bangova rychlopalná vyřídilka nepředstihla myšlenku, bdí o něco starší a zkušený houslista Vojta Lavička, pevnými opěrnými body jsou pak nenápadní, ovšem výsostní hudebníci bratři Surmajové.

Díky složení kapely a její tvrdé práci od poslední desky Romano Hip Hop vydané před rokem a půl nekulhá album Reprezent ani na svou tradiční, ani soudobou hudební nohu, vykračuje si svěže a sebejistě jako hudecký primáš za obdivného pohledu raperů v kšiltovkách.

Pravdař na okraji srázu

Zvukové fórky a postupy prozrazují, jak dobře mají tvůrci naposlouchaný současný hiphop, zároveň nejen pro časté střídání romštiny s češtinou zní album Reprezent vlastně tradičněji než jeho předchůdce.

Gipsyho předností je při tom všem hiphopovém "pravdařství" o absolutní moci peněz a zkorumpovanosti systému, že zachovává smysl pro sebeironii a nadhled, třeba když paroduje vlastní styl předsevzetím "jako americký rapeři na MTV, budeme, more, hustý, černý a zlý". Nesporný komediální talent pak Gipsyho přenese přes lecjakou nástrahu, například v podobě tématu, které by u jiného vyznělo přinejlepším jako dobře míněná protirasistická agitka. Ve skladbě Barvoslepej svět si Gipsy navlékne doktorský plášť a za pomoci značně netradiční terapie léčí ve své ordinaci poruchu vidění, jež má za následek paušální soudy o "černých a bílých" Češích.

Tvrzení, že Gipsy.cz jsou nadějným hlasem tuzemské romské komunity, není možná ničím jiným, než rozvíjením klišé, které se tu Gipsy.cz pokouší léčit.

Ve chvílích, kdy v písničkách hovoří o situaci českých Romů, je však těžké zaplašit myšlenku na slogan jedné z určujících prvotních nahrávek amerického hiphopu z počátku osmdesátých let: "Nestrkej do mě, stojím na okraji srázu."


Kultura.iHNed.cz
Autor: Petr Vizina

http://kultura.ihned.cz/c1-25087070-gipsy-cz-leci-svet-z-barvosleposti
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×