Zimoriavky - Milan Šefl - Tydeník Rozhlas 22/2008

fotka

Zimomriavky a jiné sladkosti

Českému šansonu vyrostla pod střechou brněnského HaDivadla další přesvědčivá interpretka – jmenuje se Mariana Chmelařová a v povědomí mnohých zůstává stále spíše herečkou, ačkoli si už v roce 1991 zazpívala na prvním albu dnešního Čechomoru Dověcnosti a své písně jí dávno před svou tragickou smrtí často svěřoval i enfant terrible „malých scén“ Jiří Bulis. Do moravské metropole přišla rodačka z Bardejova před dvaceti lety a vedle práce s renomovanými režiséry Goldflamem, Jařabem, Pitínským či Fedotovem se od konce devadesátých let v HaDivadle realizovala také v dodnes uváděném představení Komediograf, kde po boku Lišky, Matonohy či Daniela křísila k životu klasický kabaret.

V pásmu skečů scenáristy a režiséra Luboše Baláka měly vždy své místo také „písničky o možném i nemožném“, často svěřované právě Marianě. Skladby neobyčejně všestranného Zdeňka Krále se posléze staly základem repertoáru skupiny Minach, pojmenované podle divadelní hry Ivy Klestilové napsané právě pro Chmelařovou. V roce 2004 vydali Minach debutové album Balada pro Bardotku, Mariana odešla ze stálého angažmá a v jedné z brněnských pasáží si otevřela čokoládovnu. Nabízet ale nepřestala ani dobrůtky hudební – na prahu letošního jara připravila se svou již lehce personálně obměněnou skupinou další album Zimomriavky (vyd. Indies Scope).

Mariana Chmelařová – objev jen pro nezasvěcenéJestliže Balada pro Bardotku zachycovala ve více méně autentické podobě divadelní písničky nastřádané za deset let kabaretního účinkování, repertoár nové desky již vypovídá o soustředěném hledání odpovídající atmosféry a solidní studiové práci. Každá ze třinácti vesměs Králových skladeb se pokouší promlouvat jinou aranžérskou řečí – vedle tónů členů základní sestavy kapely (klavír, elektrická kytara, kontrabas) o sobě dávají slyšet i hosté hrající na fagot, trubku či perkuse. Rozmanité je také ladění textů, od milostných témat Klestilové po grotesku Maria Buzziho. Mariana Chmelařová má však takřka vždy o čem zpívat – a zvládá to s neobyčejnou noblesou.

Milan Šefl

http://www.radioservis-as.cz/tydenik/22_porid.htm 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×