Brant Rock - Markéta Nešlehová - Music

fotka 100°C - Brant Rock 01/05/08
text: Markéta Nešlehová

Pozoruhodnou cestu od růžového boa k opulentnímu kostýmu rokokového střihu ušli za poslední dva roky mariánskolázeňští 100°C. Jejich nové album Brant Rock už není hudba a la chytrá horákyně – sympatická, ale přece jen oblečená-neoblečená.

Doby tajuplného „mana stylu“, sosajícího kdesi z nebes, kde Pánbůh buď je, anebo není doma, jsou překonány. Stejně jako doby SONY BMG, kde byla buď ochranná křídla, anebo jiné priority. Hoši pochopili, že vítězství ve vyhledávací soutěži Coca-Cola PopStar není samospásné, a čas ukázal, že major label (ochranný deštník) mnohdy nezaručí tu správnou motivaci. Tou „smlouva na dva roky a dvě alba“ nemusí nutně být. U 100°C zapůsobilo právě odstavení od matky-firmy. Jako kdyby se kapela právě v ten okamžik, anebo o pár chvil později, zhluboka nadechla k další práci, nové hudbě a zejména svobodnému životu. Výsledek na sebe nechal čekat dva roky, ale stojí za to.

Už od Intra, kde je cembalo rozklíženo a umlčeno beaty, je další realita zjevná, totiž jiná: vtipné aranžérské kudrlinky, propojení kytar a elektroniky a od začátku do konce preciznost stylu, dotažená až k pověstnému rokokovému malíčku. Joshuův zpěv, který zralostí pokročil k lepším ročníkům. A konečně umění napsat životaschopnou, jasně zapamatovatelnou písničku, která vře už z cédéčka. Vůbec počet potenciálních hitů na albu povážlivě vzrostl a klipový Cream rozhodně není tím nejchytlavějším - namátkou jmenujme Who I Am či TV, evokující staré „stupňovské“ časy. Skladba Elvis je sympatickým odkazem na věrnost kapely oldschoolovým rokenrolovým vzorům.

Velký dík za vyzrálé album patří samozřejmě producentu Ecsonu Waldesovi, jistě i hostům, kteří dali albu ještě větší (mnohdy i zahraniční) šmrnc. Největší zásluhy ale stejně patří skupině, která na sobě odvedla velký kus práce. 100°C na albu Brant Rock, pojmenovaném podle první rozhlasové stanice, která kdy pustila do éteru hudbu pro veřejnost, ukázali, že to s hudbou myslí prostě jako s milenkou – vášnivě, vřele a upřímně. 

**** 1/2

text: Markéta Nešlehová

http://www.e-music.cz/2008-05/100c-brant-rock 




Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×