100% Karate - Karel Soucek - www.golias.cz

fotka

Kapela s nezapamatovatelným jménem a nezapomenutelnou muzikou. Tak by se dala lapidárně charakterizovat skupina Nuck Chorris Gang, která vydává debutové album 100% karate. Zpěváci Václav Jun a Zdeněk Swaczyna rapují, kytarista Jan Švihálek a baskytarista Mojmír Bob Sabolovič hoblují blues a bubeník Lukáš Kytnar se pohybuje od jazzu k rocku. Právě z těchto stylů se hudba kapely skládá, i když do žádné škatulky se v podstatě nehodí.
    Členové Nuck Chorris Gangu si nehrají na tvrdé hiphopery, dřevní bluesmany, komplikované jazzmany, nekompromisní rockery. Od všeho si vyzobávají pro ně příjemné prvky a z nich pak skládají svoji svéráznou, originální hudbu. Raperům v ní bude chybět agresivní nasazení a obvyklé texty, milovníkům blues syrovost, ale fanoušci otevřené, svobodné muziky ocení hravost, nadhled a chytrý humor.
   Desku otevírá pomalejší Útěk. Rapový zpěv, výrazné kytary, valivý rytmus. Hudební pohoda o tom, jak důležité je vrátit se na to pravé místo. Vzdušný, hravý Supermarket je ironickým šklebem nad bezhlavými nákupy v chrámech konzumu. Plavba se ubírá ve středním tempu, Onych směřuje k bluesové syrovosti, Kaj je mnohem energičtější, Jedna půlka nebe svojí náladou představuje lehké, pomalé blues.
     Z hudby kapely vyzařuje pohoda, radost, bezprostřednost. „Já vím, že se nedostanu do nebe, tak aspoň tady/pro nás, postavím ráj.“ A muzikanti si to tady opravdu užívají. Navíc si pozvali hvězdné hosty včetně bezkonkurenčního hráče na foukací harmoniku Ericha Boboše Procházku, Švarné dechové trio Mojmíra Bártka nebo zpěvačku Sylvii Josifoskou. Všichni si po hudební stránce náramně porozuměli.
     V hravých, nápaditých textech, složených z pocitů, postřehů, asociací a krátkých příběhů, se střídají vážné i vtipné momenty, druhá kategorie však mírně převažuje. Třeba v písni Kaj, kde je všechno naruby. „Vláda si snižuje platy. Venku něco kopou/pracuje jich deset a jeden stojí.“
    Nuck Chorris Gang sám sebe označuje za mystifikační skupinu, což nám její stylové zařazení ještě více zamotává. A závěrečné houpavé reggae Makalea to rozhodně neulehčí. Ale není to vlastně jedno? Důležité je, že hraje svěží, příjemnou, energickou muziku, která baví a je o něčem.

Hodnocení: 4 hvězdičky – Co tím ti hoši z Gangu asi myslí?

http://www.golias.cz/ 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×