Ajde na balkana - Karel Souček - www.golias.cz

fotka

Na třetí kolej přijíždí vlak z Plzně, Prahy, Brna, který dále pokračuje na Balkán.“ Tímto nádražním hlášením začíná debutové album plzeňské kapely Prosti Dumi nazvané Ajde Na Balkana. Pospěšte si, ať vám vlak neujede, téhle cesty nebudete rozhodně litovat.
     Pětice Ladi Assenov, Gabriela Bultasová, Petr Červený, Tomáš Bláha a Zdeněk Maxa vyhrála před rokem třetí ročník soutěže Česká spořitelna Colours Talents a díky tomu mohla u Indies Scope Records natočit desku. A pak že podobná klání nemají smysl. Oba předcházející vítězové Colour Talents Posmrtné zkušenosti a Yellow Sisters přinesli do naší hudby nový, svěží vítr a to samé platí i o Prosti Dumi.
    Mladá formace hraje balkánskou hudbu a vzhledem k bulharskému původu frontmana Assenova ji nelze podezírat, že se veze na dnes tak módní vlně. Navíc typicky folklorní rytmy a melodie okysličuje prvky rocku, ska a folku, takže její muzika vyznívá velice pestře. Ve spojení s nápaditými aranžemi akustických nástrojů klasických (kytary, perkuse, akordeon, foukací harmonika) i netradičních (tapan, tamboura) pak i neobyčejně barevně.
    Úvodní pomalejší Train zdobí nástrojová bohatost a výborně sladěný syrovější Assenovův vokál s pestřejším Gabrieliným zpěvem. V následné skladbě Izvor přechází nápaditý rytmický motiv v lahodnou melodii, v náležitě vygradované písni se střídá melancholie s temperamentem. Liljano cvete otevírá úchvatný zpěv Gabriely Bultasové, k němuž se jemně a pokorně přidávají další nástroje.
    Pomalejší Neposlushnite deca vtáhne posluchače svojí sugestivní náladou, velkou energií disponuje skočná Djavolskoto devojcze, proměnlivou Rumene stopanino šperkuje opět Gabriela, naléhavě působí Pomni Simeone. I v dalších skladbách se kloubí sentiment či melancholie s odzbrojujícím temperamentem Balkánu. Láska, stesk, radost i bolest, vše naplno a od srdce.
   Celé album Ajde Na Balkana se opírá o tři styčné body. Tím nejdůležitějším je Gabrielin autentický zpěv, z něhož jde ohromná energie a je stejně přesvědčivý v jemných i hlučně výbušných pasážích. Druhým je snaha nespoléhat pouze na podmanivou balkánskou melodiku, ale propojit více stylů do jednoho celku. A třetím naléhavost jednotlivých písní, z níž posluchač i bez znalosti textů pochopí hluboké vyznění.

Hodnocení: 4 hvězdičky – Balkán bez vypočítavosti

Karel Souček 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×