Bejbypank - Markéta Havelková - www.kult.cz

fotka

Dopřejte dětem fast food divadlo

Vydařených hudebních projektů pro děti není na našem trhu příliš mnoho. Deska Bejbypank vznikla právě jako reakce na nedostatek kvalitních původních písniček pro děti.


„Mohou se zaradovat ratolesti i jejich rodiče, protože Bejbypank v sobě spojuje opravdu kvalitní hudbu a texty, jejichž adresátem jsou osoby ve věku 0–80 let.“ Tak je album inzerováno. Já jen dodávám, že vás v pokojném ospalém nedělním odpoledni určitě zvedne ze židle.
Dobře, máme tu skvělou dětskou desku, ale co to vlastně je ten Kašpárek v rohlíku? Už název je doslova podezřelý. Většina skladeb pochází ze stejnojmenného kabaretu, který napsal David Dvořák pro Loutkohru Jihočeského divadla. Pro natáčení, na něž dohlížel Ondřej Pečenka, se podařilo získat výrazné interprety: Blanku Šrůmovou, Márdiho, Jardu Svobodu či Davida Kollera.
Jak tvrdí autor David Dvořák, je Kašpárek představení typické pro anglosaský divadelní směr nazývaný FFT (Fast food theatre). Což je rychloobčerstvovací forma divadelní produkce. Tedy, jinými slovy, snadno stravitelné představení určené pro nenáročné konzumenty. Zvlášť u dětí jsou prý představení velmi oblíbená, protože jim je rodiče často zakazují. A je to tu! Dětská deska – a nevhodná pro děti?
Nutno podotknout, že jednotlivé mikroscénky, většinou zakončené vtipnou pointou (například scénka o Barbie a Kenovi), nemají právě mravokárný charakter. Ztřeštěné a ulítlé nápady, které se dětem budou jistě líbit (být jako strejda popelář), jsou zde stavěny nad výchovné poslání. I když písničky nejsou nijak hrubé, nejsou ani infantilní – mají jaksi zdrsnělou podstatu. Při zmáčknutí tlačítka „play“ zapomeňte na typickou dětskou písničku, která by vaše dítko výchovnou, ač milou dikcí poučovala. Bejbypank má posluchače hlavně pobavit a probudit jeho fantazii. Jistý výchovný dopad však samozřejmě skladby mají. Jako všechny zkušenosti jsou i tyto o Kenovi a strejdovi Járovi přenosné a užitečné. Proč by to nemohlo být zároveň hravé a legrační?
Album je zabaleno do velmi přitažlivého, vtipného, zkrátka „vymazleného“ digipacku, který v sobě skrývá tučný booklet s kompletními texty a notami. Což je přímo luxus. Nádavkem dostanete také samolepky s různými motivy Kašpárka.
V plánu je jevištní show v kostýmech a turné, takže už se těšme na Kašpárka plného bláznivin.

Markéta Havelková

 http://www.kult.cz/divadlo-kino-hudba/detail/186862

 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×