Bejbypank - Milan Šefl - Týdeník Rozhlas č.8

fotkaKašpárek má číro!

Na počátku bylo představení „loutkohry“ Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Kašpárek v rohlíku. „Uhozený kabaret plný veselých písniček, scének, pojančených bláznivin a dobře praštěných postaviček,“ jak kus označil jeho autor a režisér David Dvořák, se od premiéry v březnu minulého roku vypracoval v titul oblíbený dětmi i jejich rodiči, a tak se jeho písňová část ocitla také na stejnojmenném kompaktním disku (vydavatelství Indies Scope).

Podtitul alba – Bejbypank – s nadsázkou označuje stylové vymezení písní, na nichž se vedle hlavního textaře Dvořáka hudebně podílel zvláště Ondřej Pečenka, bubeník a vůdčí osobnost projektu Folk3mail, a také divadelníci Jiří Šponar a Jiří Müller. Jejich skladby jsou opravdu pořádně vzdálené infantilním popěvkům, které se bezbranným ratolestem vesměs servírují, stejně daleko ale mají i k výchovné nudě.

Vedle chytlavých, ale rozhodně ne vtíravých melodií a hravých pop-rockových aranží na tom mají hlavní podíl nevázané texty, v nichž se potkáme se zlobivými vílami, duchem Smrdílem, ale i s anděly s nudlí u nosu. Nejhůř ale dopadl partner panenky Barbie, fešák Ken, kterému je tu přisouzena protéza: „To se tak starším hračkám stává, že jim noha vypadává,“ praví se ve scénce, jež předchází písni Bárbína.

Zažité představy o podobách dětské písničky se vyvarovala i většina interpretů, mezi nimiž je vedle loutkoherců a dětí i řada známých zpěváckých jmen. V několika písních uslyšíme Karolínu Dytrtovou z pardubické skupiny Miou Miou či lídra Trabandu Jardu Svobodu, výrazná je i bývalá vokalistka Tiché dohody Blanka Šrůmová, stejně jako Márdi ze skupiny Vypsaná fiXa. Legrácky o strejdovi Járovi, který se má, neboť jezdí s popeláři, se pro změnu zmocnil David Koller.

„Táto, kup mi želvy, ňáký rychlý želvy!“ vřískají děcka v závěrečné písni – coververzi hitu The Offspring Pretting Fly – a posluchači je jasné, že tato deska vznikla opravdu pro radost: divadelníků, muzikantů, ale hlavně dětí, které žížala Julie... ehm... nenadchla.

P. S.: Koncertní uvedení alba Kašpárek v rohlíku, kterého se zúčastní většina interpretů, zažije pražský Palác Akropolis 22. února – v 10 hodin přijdou děti, na 20. hodinu jsou zváni dospělí.

Milan Šefl

 

http://www.radioservis-as.cz/tydenik/08_porid.htm 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×