Chvění - Markéta Havelková - www.kult.cz

fotkaPavlicovo naslouchání rozechvívá


Jiří Pavlica spolu s Hradišťanem a dalšími hosty vydal nové album Chvění. Živá nahrávka byla pořízena v brněnském Janáčkově divadle v dubnu 2007. Pavlica rád staví mosty mezi zdánlivě nespojitelnými částmi. Chvění, jako jeho dosud nejambicióznější projekt, na jeho spojování navazuje.


A nejen to. Čtyřdílná suita s preludiem a postludiem Pavlicovo dosavadní tvoření přesahuje. Nejen počtem účinkujících, ale zejména množstvím inspirací.
Kromě Hradišťanu spolupracovala na albu Chvění také Filharmonie Brno pod vedením Petra Altrichtera, pětičlenná bubenická skupina Jumping Drums a altajské kvarteto Altai Kai. Zde je nutno dodat, že alikvotní zpěv je na nahrávce zvlášť zvláštní lahůdkou. Posluchač se s Pavlicou projde čtyřmi částmi: Dialog básnický, Dialog s minulostí, Dialog etnický a Dialog s nadějí. Od lehoučkého poetického dialogu s texty Vladimíra Holana a Jana Skácela tok hudby plynule pokračuje v tematickém bloku staroslověnské a staročeské minulosti, poté zavítá do vzletné altajské poezie. Dialogy uzavírají lyrické Skácelovské Kamínky na dlani a Brabcovo Haleluja.
Využití hudebních prostředků je velmi rozmanité. Folklor střídají ohlasy staré hudby, výbušnější symfonické i jemné instrumentální skladby.
Už jsem zmiňovala texty Skácela a Holana. Pavlica docela odvážně sáhnul rovněž po textech z devátého století a dokonce po úryvku z Dalimilovy kroniky. Učinil tak s pokorou i umem. Je zřejmé, že Pavlica chtěl ukázat na albu celou šíři svého záběru. Byla to pro něj jistě velká výzva: „utkat“ se na jedné ploše s tolika kulturami. To se podařilo i nepodařilo.
Nahrávka je vskutku rozmanitá a zní opravdu velice kultivovaně – dlouho poté ve vás zůstává jakýsi sváteční pocit z něčeho mimořádného. Jako celek však není album příliš kompaktní a jeho jednotlivé části působí jako zhuštěné ukázky z různých projektů. Hudební dialogy se vedle sebe snášejí velice dobře, nijak se nepřehlušují a místy se prolínají. Chybí mi tu však silnější jednotící prvek, který by celou nahrávku stmelil a učinil ji tak pro posluchače čitelnější.
I přesto se jedná o album hudebně, instrumentálně a textově výborné. Vyvolává totiž nové podněty a předává poselství z dávných dob. A rozechvívá; a chvění, rozhovor a dialog, to je, oč tu běží.

 

http://www.kult.cz/divadlo-kino-hudba/hudba-kluby/detail/185420 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×