Super Taranta! - Petr Tomeš - www.freemusic.cz

fotka

Kdo (d)ocenil od šialené NY etno party Gogol Bordelo minulé CD Gypsy Punks či show v Roxy, neodzívá ani jejich loňskou novinkou Super Taranta!, vydanou licenčně u Indies Scope. Zní z ní ukrajinský cirkusový rom punx r´n´r dub folk do vyčerpání...

Uf, ti Gogol Bordello mi zase dali. A pak že nelze vlézt do stejné řeky znovu. Vždyť i na své strhující novince – podobně jako na CD Gypsy Punks Underdog World Strike (2005) – mají srandičky hudební i slovní. Zní z ní refrény, které se pod pódiem naučí kdokoli. Harmonika Yurie Lamesheva skřípe, basa i chasa jede, housle Sergeye Ryabtzeva zpívají (Supertheory) i zvou na parket (hospodsky rozjívená Harem In Tuscany), jako v odvázané irské lidovce. Žádný div, na staré Shane McGowanovy ochmelky Pogues odkazovalo už minulé CD Gogol Bordello, zvukově vypiplané nikým menším než Steve Albinim. Dost se od něj naučili, snad jen intenzity punku tentokrát trochu ubylo.

Rockabilly řízlé balkánské dechy, nakažlivý refrén. To je hit Zina-Marina, vzpomínání šéfa Gogol´s Eugena Hutze na slečny, které... však víte. Jak jde o city a pudy, není divu, že se zpěvák a showman – ukrajinský emigrant žijící fyzicky v New Yorku a hudebně kdekoli – zapomene a míchá tvrdou angličtinu s ruštinou. Dévočky Pamela a Elizabeth (hystericky) přizvukují v Dub The Frequencies of Love, dost rockovou (i díky kytaře izraelského emigranta Orena Kaplana) Your Country si užívají, blbnou. Citace klasiky přijde vhod v harmonikově rozvrzané Harem of Tuscany (Taranta), Dub The... má smyčce rádoby orientální. Ale možná je to jen špatná (rozumějte k pobavení určená) citace z nějakého spaghetthi westernu. Evžen lovec žen zde je až moc patetický, ale piha na kráse to není. Cigánka s pihou je teprve ta pravá: český holky si je prostě pro koncert na ksichtík nakreslí, i barevné hadříky seženou. Když Gogol´s miluješ, není co řešit.

Songu My Strange Uncles na romské tesknosti neubírá ani tempo, dubovým The Clash se Hutz a spol. blíží v reggae Tribal Connection. Speed smyčců v ďábelské Forces of Victory nikoho nepřekvapí, basa i harmonika by mohly být ve zběsilé Alcohol vynalézavější. Ale kdo by se na ty divochy zlobil? A kdo by se tím vůbec zabýval, když do toho divoká cirkusová parta řeže jako o život? A že dal Evžen Knír loni přednost koncertu s Madonnou před českým festivalem? To už jsme mu odpustili. Ale asi by věrní Donny nevydýchali, kdyby ji Hutz hudbou a pozitivní praštěností inspiroval k nové desce. Obléknout romské kroje a rozjet čardáše a la gogolí song Suddenly... (I Miss Carpaty) by asi bylo to poslední, co bychom od NÍ čekali. No ale když tak ráda "šokuje"...

Libo-li rap? Pusťte si American Wedding a pusťte se do tance. Když v ní vezme Eugen, hubeňour v pruhovaných kalhotách, do rukou španělku a zadrnká, vybavuje se mi Manu Chao: párkrát za CD se to povede. Ve stejné písni lehce zběsilí GM zpívají o Gipsy Kings. Melodická instrumentálka Super Taranta! začne jako folk ruského písničkáře, ale všeho do času. Mohl by to být nejzábavnější song alba – a vlastně je. Dost jsem si sliboval od závěrečného remixu Alcohol od Gipsy.cz, ale škoda mluvit. Radoslav Banga svou invencí Gogol´s přemazal, poslal do háje.

Samotná deska ale jsou ti staří dobří Gogol Bordello, jak je známe. Vtipní, ironičtí, zábavní, nápadití, živelní, šílení, nakažliví. Co chtít od této osmičlenné smečky víc?! A vlastně jo – mohli by se v ČR stavit i v létě. Třeba tam, kde jim to loni "nevyšlo".

80 %

http://www.freemusic.cz/clanky/5983-gogol-bordello-a-super-taranta.html 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×