Romano Hip Hop - Sylvie Hamon - ETHNOTEMPOS (n°36) - France / prelozeno

fotka

Pod tímto názvem, který je zároveň internetovou adresou, se skrývá mladá skupina vzniklá na nové scéně world-music České republiky. Skupina GYPSY.CZ byla založena Radoslavem BANGOU, řečeným "GYPSY", který žil až do svých 13 let na ulici. Objev a provozování rapu a hip-hopu, který spojuje se svými romskými kořeny, mění jeho život. Byl dokonce pozván, aby hrál s BOBAN MARKOVIC ORKESTAR a dalšími českými hvězdami a zúčastnil se několika festivalů v České republice, Německu a Anglii.

Název prvního alba GYPSY.CZ, Romano Hip-Hop, charakterizuje hudbu této skupiny. Spojení hip-hopu a romské hudby je úplné a velmi zdařilé. Texty v romském jazyce jsou zároveň zpívány a rapovány. Radoslav "GYPSY´" BANGA, který zajišťuje zpěv, rap, sestavování programu (rytmus hip-hopu, ale také cimbálu), a v některých skladbách rovněž kytaru, je doprovázen Vojtou LAVIČKOU na housle a ve sborových skladbách, Petrem SURMAJEM na kytaru a akordeon a Janem SURMAJEM na basu. V některých houslových sólech nacházíme rovněž kořeny klezmeru a indické vlivy v písni, která začíná Bengoro Hang, devátý kus, který využívá rovněž skutečných bicích, a flamengové kytary. Finále Tečka přidává pořádnou dávku humoru plně a capella.

Rozhodnutí spojit přednostně tradiční hudební nástroje a aranžmá hlasů, které střídají zpěv a rap, se jistě podílí na úspěchu této hudby, která je dokonalým spojením kultury hip-hopu a romské kultury, přičemž zahrnuje stopy vlivů jiných druhů hudby.

S Romano Hip-Hop, vydaným v roce 2006 českým vydavatelstvím Indies, skupina GYPSY.CZ přinesla velké překvapení, když získala dvě nominace za nejlepší album world-music a za nejlepšího mladého umělce. Je pravda, že toto album je skutečná "bomba", která by se měla brzy prosadit v celé Evropě.




Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×