Přítel člověka - ALEŠ PALÁN - Katolický týdeník

fotkaPřítel člověka se dotýká posvátna
„Plechy Čechům,“ volal ještě před dvěma lety lídr skupiny Traband Jarda Svoboda do rozjařeného, roztančeného publika. Stranou zájmu médií se tato pražská kapela s hudbou na pomezí balkánské dechovky, klezmeru a punku stala během let doslova kultovní záležitostí. Traband nabíral rychlost, jako by v sobě měl motor z úplně jiného vozu... Parafrázujíc název jedné slavné knihy, můžeme o této „dechno“ éře Trabandu říct, že hrál tak rychle, jak dokázal.
Pak přišel zlom. Kapela ohlásila dlouhou koncertní pauzu a Jarda Svoboda začal hledat inspiraci k novým písničkám jinde. Hlouběji. Traband dospěl; je vážnější a (většinou) pomalejší. Není však o nic méně naléhavý. Naopak: tak jako bývají zásadní momenty sportovních utkání na obrazovce zpomalovány, vnitřní pnutí hudby Trabandu je ve zklidněné podobě ještě sdělnější. Z šestice muzikantů zbyli v Trabandu tři, nový sound je postaven na plných tónech harmonia (nelze nevzpomenout na Mozart K. Oldřicha Janoty), trubce (která chvílemi nezapře Svobodův rodný Kolín) a velmi úsporných bicích. Traband se rozjel do klubů a na festivaly s novým repertoárem. Neproteklo mnoho benzínu z nádrže do jeho motoru a už tu jsou první hity: Partyzán (který má svůj povedený klip), Ve stejném okamžiku (který soutěží v hitparádě Rádia 1), Tichý muž a další.
Nový repertoár Trabandu je zaznamenán na CD Přítel člověka. Na www.indies.eu je ke stažení za vskutku lidovou cenu ve formátu mp3. Klasické CD přitom vychází ve dvou verzích - standardní a dárkové, kde se Jarda Svoboda ukazuje i jako invenční výtvarník.
Traband, jehož prapočátky je třeba hledat v kapele Otcovy děti, nikdy nezastíral, že součástí jeho cesty je křesťanství. Skupina nebyla prvoplánovitě evangelizační, a právě proto mohla oslovit i sekulární publikum. Dotyků s posvátnem je v Příteli člověka spousta. Někdy je vyznání víry zabaleno v paradoxu (Tak to mám rád), jindy vyznívá až hymnicky (Milovaný syn). Je to skutečný zážitek slyšet mladé nezávislé hip-hopové publikum, jak s Jardou Svobodou z plných plic zpívá: „Srdce mého Syna je laskavé a dobré / jeho dům ať navěky je i domem mým / vůně mého Syna jako vůně pole / kterému žehná Hospodin.“ Tohle skutečně nikde jinde než na Trabandu nezažijete.
Hodnocení: *****
ALEŠ PALÁN
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×