Romano hip hop - O2 - bigcity.cz

fotkaRadek Banga aka Gipsy je bezesporu nejtalentovanějším hudebníkem, který se kdy angažoval na české hiphopové scéně. Je tudíž logické a přirozené, že mantinely tohoto žánru mu po čase začaly být těsné. Dal do kupy cikánskou kapelu, jejíž současnou sestavu tvoří Gipsy, Vojta Lavička a bratři Jan a Petr Surmajové. Jejich repertoár stojí na prvcích hiphopu, funky, romské folklórní hudby i popu. Po úspěšné festivalové šňůře a koncertech v Anglii a Německu přišlo i velmi očekávané debutové album. A jaké je? To se Vám pokusím přiblížit v několika odstavcích.

Předem bych chtěl upozornit, že pokud jste zastáncem striktního hiphopu a nemáte rádi experimenty, album nebude šálkem Vašeho Granka. Další skupinou, které bych desku nedoporučoval, jsou naši handicapovaní spoluobčané, vyznačující se absencí vlasů, těžkou obuví a velmi silným tikem v pravé paži . . .

Ale k hudbě: Romano hiphop je velmi svižná a chytlavá věc, dalo by se říci, že silně návyková. U pecek jako Tajsa, Abacus nebo Welcome to Prague (Gipsy kids can get you down) jsem tak usilovně kýval hlavou, až jsem si o monitor způsobil tržnou ránu na čele. Instrumentální část je tedy velmi rozmanitá a naprosto precizní. Track Mira Daje mi svým provedením a feelingem připomíná legendární Gipsy Kings, nejhiphopovější songy jsou také pastvou pro ucho. I bonustrack má něco do sebe :) Toliko k produkci.

Lyrická stránka nemůže zaostávát, Gipsyho texty jsou většinou zárukou kvality, na desce, slyšíme všechny polohy - humor nadhled, vztek, frustrace, řešení sociálních, politických a rasových otázek - zkrátka Gipsy, jak ho známe ze SS. Možná skladba Tím, čím chcete na mě působí trochu afektovaně, ale to se dá odpustit a může se jednat o můj subjektivní pocit.

Na závěr pár slov. Věc, která mě trochu znepokojuje je volba titulního singlu. Tím je, pro mě zcela nepochopitelně, Romano hip hop, a to i přesto, že zdaleka není nejlepší skladbou z CD. Nicméně album mě velmi potěšilo a nebýt na poslední chvíli vydaných WWW, považoval bych ho jednoznačně za release roku.

Pokud jste zastánci číselného hodnocení, dávám 9/10
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×