Singalana - Vladimír Vlasák - MFDnes

fotka

Yellow Sisters a jejich snová džungle
Když vyrazí na koncerty, obsadí jediné auto. A vše, co s sebou potřebují, se jim prý vejde do kabelky.

Skromná výbava skupiny Yellow Sisters nevylučuje hudební bohatství, na které by jiné kapely potřebovaly kamiony techniky. Čtyři členky Yellow Sisters, jež vydaly své první album Singalana, si vystačí s vlastními hlasy.

V jejich hudbě se prolíná písničkářství se zvukovou obrazností. Poslech alba Singalana, což je vlastně kronika jednoho dne z pohledu čtyř žen, připomíná objevnou cestu hudební džunglí, která vydává rytmy, melodie a zvuky v jednom souznění.

Rozmanité jsou i jejich osudy. Bára Vaculíková a Léňa zpívaly v sestavě Yellow Family, která měla až deset muzikantů a nakonec se rozpadla. Antonia Nyass a Lucie Hawa Goldin zase měly projekt Éterity, který potkal podobný osud.

V roce 2005 založily skupinu Yellow Sisters a objevily společnou radost z toho, že jejich čtyři hlasy můžou zastat jak zpěv, tak doprovodnou kapelu. K názvu Žluté sestry je inspirovaly zvyky Mayů, kteří lidem přiřkli různé barvy podle data narození.

Všechny členky kvarteta jsou v takzvaném žlutém spektru. Hudební cítění je táhne do Afriky. Společná výprava Yellow Sisters, ke které patřilo zpívání v madridském metru nebo na Kanárských ostrovech, měla cíl v Gambii.

Yellow Sisters netěží jen z toho, že spojení ženských hlasů je v populární hudbě atraktivní. Stačí připomenout trio Black Milk v popu nebo skupinu Triny, která nacházela inspiraci v romské hudbě. Ovšem kapela Yellow Sisters zabírá velmi široké spektrum muziky včetně rhythm and blues, jazzu či funku.

Čtyři dámy využívají hlubších i blankytných barev svých vokálů, které skládají zvukově rozmanité obrazy, třeba v titulní písni Singalana.

K Yellow Sisters patří i kompoziční fantazie, která dává hlasům vlastnosti živlů, jako v baladě Vítr. I vokální kouzlení funguje v prolínačce s mužským hlasem v písni Bzum. Sestava zvládá folk rock či rytmické frázování, jež dává jejich stylu příchuť exotiky, například v africké písni Jamale.

Další skladby pocházejí z dílny Yellow Sisters. Afrika v jejich hudbě je trvale přítomná. O zpívání Yellow Sisters nerozhodují tradiční postupy nebo hudební vzdělání, ale spíš intuice, chuť hledat a objevovat.

Na festivalu Colours Of Ostrava působilo kvarteto tak suverénně, že vyhrálo vyhledávací soutěž sponzorovanou Českou spořitelnou. A právě tato výhra jim umožnila nahrát album Singalana.

Nejchytlavější skladba desky, Sweet Man, která má i hudební doprovod, působí natolik půvabně a pronikavě, že by ji mohla hrát jakákoli rozhlasová stanice. Albu by možná prospělo, kdyby jej přesně tato píseň otevírala, aby nalákala kupující, ale tím by zase utrpěla kompozice desky.

Svůdný, zábavný song Sweet Man patří spíš na závěr dne, jenž popisuje Singalana, a jeho místo je tedy na konci alba. Singalana je vlastně snová květina. Nyní lze říci, že i snová deska.

Hodnocení MF DNES: 80%
Vladimír Vlasák, MF DNES

http://show.idnes.cz/yellow-sisters-a-jejich-snova-dzungle-dx1-/hudba.asp?c=A070323_164224_hudba_off 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×