Marián Varga & Moyzesovo kvarteto - Pavel Parikrupa - www.musicserver.cz

fotkaJméno Mariána Vargy je spojeno se zásadními deskami a jmény slovenské populární hudby. Jeho tvorba z minulosti, Collegium Musicum, Prúdy a spolupráce s dalšími legendami (i s Moyzesovým kvartetem) daly základ novému albu "Marián Varga & Moyzesovo kvarteto", které obsahuje jednu delší staronovou kompozici "Vianočná suita" a pak řadu skladeb, které bychom mohli souhrnně pojmenovat autorské coververze.

Nejdůležitějším faktem desky je Vargova podřízenost celku - nefiguruje zde totiž jako někdo, na koho smyčcové kvarteto hraje, aby se ukázala jeho instrumentální genialita. Všech pět hráčů zde tvoří tým. A pokud se Vargova "nevážná" tvorba chápala jako odskok z vážné hudby, tady je album návratem zpět v neobvyklé podobě: písně z legendárních desek "Zvoňte zvonky" nebo "Zelená pošta" jsou zde přetvořeny do podoby instrumentálních skladeb. Vůbec jim to neuškodilo.

Zajímavé je srovnání nového alba s posledním živým diskem "Solo In Concert" nebo s tím, jak jsme v posledních letech Vargu vídali přímo na koncertech (autorovi se na mysl dere úžasný zážitek z open air vystoupení na ostravských Colours v roce 2005). Zde je také vidět posun od výstředního démonického klávesového mága ke zodpovědnému klavíristovi coby součásti přátelské pětice.

Deska "Marián Varga & Moyzesovo kvarteto" se dá bez uzardění doporučit posluchačům vážné hudby, kteří o populární hudbu nezavadí ani náhodou, bavit může i pamětníky písní "Žltá ľalia" či "Smutná ranná električka" (nedávno byla ke slyšení zase úplně jinak v podání dvojice Hammel & Hladík). Pro "průměrného" čtenáře musicserveru je to asi úplně jiný sport, ale proč bychom jednou nemohli být úplně anti-trendy a kochat se jemnou zralou krásou? Sophia Loren má sedmdesát a jaká je to kočka!

Hodnocení: 8/10

http://musicserver.cz/clanek/17766/Navrat-ke-klasice/ 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×