Singalana - Jan Bořek Šikula - freemusic.cz

fotka

Že i malé zázraky se dějí...
(Revolution)

Mezinárodní dívčí vokální kvartet Yellow Sisters si loni vyzpíval natočení albového debutu Síngalana v soutěži Česká spořitelna Colours Talents. Pořádají ji festival Colours of Ostrava a vydavatelství Indies Scope Records, ČS to zaplatila. Tak tomu říkám dobře investované peníze.

Ačkoli o vítězství Yellow Sisters rozhodovali - myslím - hlavně muži, a Žluté Sestřičky jsou fakt pěkné slečny, jedno je jasné už z úvodní titulní skladby, písničky o třinácti slovech: ty čtyři to s jazýčky, rty a hlasivkami umí. Čili "na ksicht a figuru" jim TO nikdo nedal.

 

A ještě jedna věc je mi na YS sympatická. Stejně jako táborské alternativní cowgirls Kačkala nesází na coververze provařených hitů, které by jim na 100 % zajistily úspěch. Záporným příkladem budiž přespolní Flying Pickets či náš 4TET - však to známe. Ale co víc - ty dámičky nesází na vůbec ŽÁDNÉ coververze. S výjimkou africké lidovky Jamale je vše na desce Síngalana jejich VLASTNÍ tvorba. Skvělé.

Jsou hravé, místy líbezné, přírodní. "Poslouchej co ti říká vítr ve větvích, jen šeptá. Blízko nás místo máš..." zpívá jedna ze Sester, zatímco ostatní tři její hlas buď umocňují svými, nebo si dělají to své "pa va vá" a tak. Trošku jako be wop, zase dost africký prales, spleť hlasů které umí "kodrcat" jako vlak, ale i vlát, vytvářet nálady, sílit až k umdlení i dělat vítr. Vichry. Mouchy. Ovády. Vážky. A kupodivu, ani při těch zvucích nesahám po plácačce či repelentu. Snad je to naivní, možná mě až moc ovlivnily snímky těch těla jen v prostěradla balených, ale nějak si je prostě neumím představit jako obtížný hmyz. Ani po poslechu písničky Bzum, do které jim jede své smyslné ragga Papis Nyass. Jak to asi vypadá živě?

Zpívat a capella, či spíš poslouchat takový zpěv, je fajn. Ale omrzí se to dřív, než hudební styly s nástroji - což ovšem není případ desky Yellow Sisters. Jak na to jdou? Nejedou v tom samy. Do tříjazyčné Revolution si ještě přizvali Jesuse na beatbox a per huba scratching - fakt dost dobrý! A jen anglická Do Me je zase dost soulová záležitost, skoro spirituálek. Ale právě tak odvázaný, jako byl ten, při kterém v životopisném filmu Tina vykázali malou Turnerku z kostela. Pamatujete?

Při Free to Me, pralesním spirituálu mixlém s reggae, se mi pořád do hlavy vkrádá hit z Médi Bédi. My jedem spolu do Saint Luise, to je on. Tedy není to tu taková legrace a kreslený obrázky i medvědí hlas chybí, ale přece. A vláček dělá hů hů hů...

Album ale může být i osvěta. Tam, kde je Kačkala naturalistická a otevřená až hanba, schovávají se Yellow Sisters za slova. Nevíte, co to je tapalapa? "Lásko, pojď k nám! Já ti dám, ti dám, tapalapu... Jsi znavený, měl jsi dlouhý den. No tak lásko, pojď a mě si vem!" Tak už víte? Jasně! (Ach jo. Z práce utahanej chlap - a ani doma si neodpočine. Nebo... - jo? Fajnově?)

A další novinka - v Back to the Roots se Antonia Nyass, Bára Vaculíková, HawaLu Goldin a Léňa vrací zpět ke kořenům v doprovodu bong a perkusí. A zas je to - podobně jako u šestiminutové Bzum - rodinný podnik. Do kůží tu plácají buď Ephraim Goldin nebo Mohamed Bangoura, ale možná oba. Ovšem finální Sweet Man - to je rovnou přímý úder feministkám. Nejdřív si v ní holky pochvalují "Jé, ten má ale pěknej zadek" a pak rozjedou pohodové soul reggae s klasickým hudebním doprovodem. S nástroji, víme? A kdo nevypne přehrávač "včas", dočká se ještě na úplném konci po strááášně dlouhý době takový legrácky. Na konci už asi holkám ve studiu pěkně hrabalo!

Poznámka: Pro recenzi mi to nepřipadalo moc důležité (a hlavně by ji to o dost protáhlo), ale víc podrobností o jednotlivých členkách nabízí webové stránky Indies. Tak jestli chcete...

80%

 

http://www.freemusic.cz/clanky/5269-yellow-sisters-zluta-dzungle-je-dobra.html 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×