Elida - Indis - musiczone.cz

fotka

Luxusní bonbónek v luxusním obalu. Na první pohled každého zaujme originální obal CD Ivy Bittové. Vypadá jako krásně zabalený dárek. Texty a veškeré informace jsou napsány ve zvláštní skládačce. Všechny tyto detaily nás směřují k tomu, že je před námi velice originální a zajímavé album. A směřují nás velmi správně.

Pod většinu textů se podepsal Richard Müller. Ivy životní i umělecký partner. Jedním z nejhezčích jeho textů je píseň "Bolíš mě, lásko". Slovenština z úst Ivy zní velice přirozeně. Dokazuje nám to hlavně v písni "Samota". Texty písní Ivy Bittové jsou obecně velmi poetické. Vyjímku netvoří ani toto album. Titulní píseň "Elida" je otextovaná básní od české básnířky Věry Chase. Iva Bittová se k této básni dostala velkou náhodou, jak popisuje v bookletu. Báseň ji velmi zaujala a díky ní vzniklo i tohle album.

Některé skladby jsou pouze instrumentální. Při nich vyniká doprovodný soubor Bang on a Can All Stars, který je opravdu složen ze samých hvězd v oboru klasické hudby. Album se ale ke klasickému žánru blíží jen velmi okrajově. Iva Bittová zde zanechala svůj silný rukopis. Nikdy nemůžete zcela odhadnout, co přijde v příštích minutách nebo dokonce vteřinách. Iva Bittová vás překvapí i v místě, kde si myslíte, že prostě překvapit nelze. Její hudba je prošpikovaná různými fígly. Nic tu není pro efekt. Všechno má své místo a důvod.

Hudba je velmi různorodá. Díky skvělým muzikantům se podařilo vystihnout atmosféru. Tato hudba se nedá zařadit do žádné "normální" škatulky. Slovíčko alternativní je jedinné, které dokáže obsáhnout celou osobnost Ivy Bittové. Na skladbách je znát, že autorka dává kus sebe svým posluchačům. Občas se zdá být až příliš intimní. Tedy pouze v emocionálním slova smyslu.

Iva Bittová má velmi specifický pěvecký projev. Chvílemi téměř huláká, ale to dodává skladbám na autentičnosti. Občas přidá téměř cikánský nápěv .Jinde šeptá nebo naopak křičí. V každé písni jsou tisíce emocí, které Bittová dokáže naprosto jasně vyjadřit třeba jen jedním tónem.

Zdá se, že 9 písní je na CD málo. Iva Bittová vybrala nejsilnější koncentrát, který vám v žilách zůstane ještě pěkně dlouho.
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×