Domasa - Milan Šefl - Týdeník Rozhlas č.31

fotka

S Trabandem dál proti proudu

Pražská kapela Traband se za patnáct let existence propracovala od šramlovitého „dechna“ s ohlasy staropražského folkloru až k vyzrálému rockovému písničkaření, které razantně překračuje rozměr české klubové scény. Nové album Domasa (Indies Scope, 2010) dokumentuje, že vyspěla i osobnost Jardy Svobody, na jehož lídrovství i autorství je soubor odjakživa závislý.

Nejzřetelnější je to na textech, v nichž poetiku hospodského žvástu a sladkobolnou romantiku vystřídala témata jaksi zásadní – především zodpovědnost za vlastní život a jeho co nejsmysluplnější naplnění. Svoboda je v tomto ohledu chvíli indián a chvíli punker. V úvodní vypalovačce Indiáni ve městě, jejíž slogan se v závěru songu vtipně promění na „indiáni ve mně jste“, míří od těch co „neříkají nic, jen slova, co nedávají smysl“ směrem „do lesů a do skal, dál proti proudu ve špinavý řece“, aby v další písni rebelsky konstantoval, že „co ses v mládí naučil, je ve stáří na hovno“ a v závěrečné skladbě Nad Koločavou už jen vyslal smířený vzkaz „z míst, kde není signál“.

Traband se na novém albu zadírá „domasa“ Album na první poslech peláší vpřed jak splašený kůň, Svobodův bakeliťák přesto pravidelně zvolní, vedle snad až příliš upovídané Kalné řeky je to i případ dylanovské balady Pálíš, doutnáš, nehoříš – s melodií od Boha. Skupině prospěl návrat ke čtyřčlenné sestavě, tuba Roberta Škardy doplňuje charakteristickou trumpetu Jany Modráčkové (nyní Kaplanové) třeba v písni V oku dravce více než zajímavě. Na vybroušené aranžérské detaily je deska vůbec bohatá: protestsong Co ses v mládí odstartuje dětská říkanka a náhle přetne zadýchané harmonium, kontury výbušných Kantorových varhan obkreslí harmonika. Takové drobnosti skladby posilují a přidávají jim na „trvanlivosti“.

Traband zkrátka na své šesté studiové nahrávce dohrkal zatím nejdál. A pak že dvoutaktům už odzvonili...

Milan Šefl

http://www.radioservis-as.cz/tydenik/31_porid.htm
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×