Hoaxx - volumemax.net

fotka

Tak kde začít dnes … asi si to tentokráte neodpustím a začneme od kačenky. Je to totiž první kukuč, který spatříte, vezmete-li novou desku kapely Mashy Muxx do ruky. Žlutá kačenka si vesele plavčí ve vaně … možná nejlepší způsob, jak uvést crossoverovou desku a neomezit fantazii posluchače v žádném směru již před prvním poslechem. Takže obal jsme si alespoň trochu vysvětlili, už pro klid mého svědomí to byla nutnost … :)

Protože jsou u nás desky Indies vždy tak trochu na hostování, sluší se naznačit hned zkraje, o čem že to Muxx vlastně jsou. Velice jednoduše to shrnulo již v hlavičce slavnostně vyvěšené slovo crossover, ale pokud by váš hlad po informacích ani teď neutuchal, tak vězte, že Muxx hrají všechno od funky, hip-hopu, art-rocku, hardcore, až po jazzové vsuvky a občasné závany stylu jménem DUB. Mantinely bychom tedy měly vztyčeny. Jsou sice pravda trošku široké a mnohdy jen symbolické, ale co jiného je cílem crossoveru, než právě takovéto mantinely bořit! Výčet vlivů berte tedy jen jako interní informaci, protože až se to dozví kluci z Muxx, bude zle!

A tak poté co se ve skladbě “Just like that” roztočí kolotoč, nepřestane se tahle blikající a otáčející se hračka točit až do skladby 11. Kytary trošku zhuleně zvoní vzduchem, všechno je velice uvolněné, pouze hip-hopové frázování působí vedle hudebního podkladu trochu sevřeně a nasupeně, ale to je jen dobře. Podobná hudba prostě musí mít pnutí, energii a šťávu – v případě MM se o tento efekt beze zbytku starají roubované hip-hop-style texty na velice pestrém, svěžím a výživném podhoubí elektroniky, kytar a místy až jazzových bicích. Zmíněná “Just like that” je dokonalým důkazem, jak celé soustrojí může skvěle šlapat (prosím všimněte se dramatických samplů ke konci skladby, bomba!). Malou exkurzí do továrny, kde to už tolik šlapat nemusí, je kousek “Wild Tartas”. Myslel jsem si, že limity na mých vstupních obvodech jsou už dostatečně vychozené, ale Muxx mi dokázali, že je tomu spíše naopak. Zmiňovaná skladba mě přesvědčila, že existuje spousta věcí, které prostě nepozřu, kdybyste mě mučili. Hudebně není “Wild Tartas” vůbec špatná, ale ty vokály, to si snad kluci dělali srandu. Upřímně doufám, že ano, protože tohle zní fakt uboze, amatérky, no prostě suše.

Video, které na CD taky najdete, patří ke skladbě “2-Style”. Těžce hozená do dub-džungle pokroucených růžových kytar, hutných rytmických vokálů (dr. Kary) a pohodových bicích, to je ta pravá crossover-žranice. A pokud už jste se někdo přiotrávili lechtáním kytar v neoholeném podpaží, pak vám první pomocí bude jistě kytarově zaostřená a do HC nasměrovaná skladba “Congratulationz”. Ovšem pozor, rafinované samply a skákavý textový doprovod nebude chybět ani zde. Podobně do HC vygradovaného závěru si užijete ještě ve skladbách “It doesn´t matter anyhow” a “Proxy lovers”. Mimo to je ale pro fanoušky všeho ostatního mimo HC připravena ještě obrovská hromada invence, kterou vám Mashy Muxx budou servírovat tu sebevědomě, tu s ďábelským úsměvem na rtech, ale vždy s jasným cílem: pobavit a roztančit vaše ztuhlé a znuděné kosti!
Takže kdo ještě nejste úplně fyzicky odepsaní, máte ještě snahu vstát od PC a jít pařit, tady je deska, která naplní váš haus až po strop zhuleným a funky rozevlátým všepojímajícím hudebním materiálem.

Verdikt: It doesn´t matter anyhow! Kdo chce, ten to slyší…

P:M
hodnocení 7/10
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×