Až přiletí tučňák - Karel Souček - www.golias.cz


obal alba

Fru Fru

Až přiletí tučňák
Available on
CD € 10.28
MP3 € 4.00
FLAC+mp3 € 6.03

will be available in english soon... Czech translation follows

Tuzemská alternativní hudba bývá pro mnohé synonymem sebestřednosti, nesrozumitelnosti, komplikovanosti. Patříte-li k zastáncům této teorie, pak si poslechněte novinkové album třebíčské kapely Fru Fru Až přiletí tučňák. Jistě alternativní je, což v případě Fru Fru znamená stylově nezařaditelné, zvukově nesmírně bohaté a pestré, originální a osobité. Ohňostroj dotažených nápadů.


    Úvodní skladba Jsem napůl tam a napůl tady začíná delší, energií nabitou instrumentální pasáží, do které se postupně vnořuje zajímavě zbarvený hlas zpěváka Václava Bartoše. Já a já a já a já směřuje k melodickému jazzu, dlouhé tóny, pomalé tempo. Muzikanti si tuto písničku viditelně užívají a postupně budují velice silnou atmosféru. Vypjatou rockovou skladbu nabízí následná Divokou vodou. Hutný zvuk s burácejícími smyčci, silně emotivní náboj. To samé platí o Tanci vlků, ještě naléhavější, rytmičtější a sugestivnější písničce. Nervní jazz rock přináší Poesie planých řečí, další porci energie pak dodává Volným pádem.Relativní zklidnění zajišťují písně Přijď, Tajná přísaha a Jsi můj upír, které staví především na důkladně vykreslené atmosféře. Celé album pak uzavírá náladotvorná skladba Za kyvadlem bydlím, která během téměř osmi minut nenudí ani vteřinku.

 Hudba Fru Fru se pohybuje na pomezí jazzu, elektroniky, rocku i popu, neváhá použít akustické nástroje i různé samply, funkčně zabuduje i netradiční xylofon. Je propracovaná, nápaditě zaranžovaná, místy velice hravá a vzdušná. Tyto zvukové hody však nejsou samoúčelné (skupina nepotřebuje exhibovat), vždy slouží vyznění písně. Základní čtveřice Václav Bartoš, Adam Jikra, Vladimír a Nelid hraje s velkým nasazením, šťastnou ruku měla kapela i při výběru hostů. Muziku prozařuje trubka Františka Kučery, jako o život zpívají Dorota Barová (Tara Fuki) a Gabriela Vermelho (Maraca), Dorotino cello dodává hudbě další rozměr.


    Kromě barevné hudby je poznávacím znamením Fru Fru zpěv Václava Bartoše. Má nezvyklou, tedy lehce rozpoznatelnou barvu, působí přirozeně a uvolněně a navíc s nadhledem střídá několik poloh. Od naprosto civilních až k silně naléhavým a expresivním. A v neposlední řadě jsou pro kapelu typické pocitové, mnohovrstevné texty Kryštofa Ewančeho. V zastřených obrazech se zabývají pomíjivostí, láskou či nadějí. Nechávají hodně prostoru pro fantazii posluchačů a ti se jistě nejen z tohoto důvodu budou k desce Až přiletí tučňák vracet. Její hodnota je trvalá.

Hodnocení: 4 hvězdičky - ohňostroj dotažených nápadů

Karel Souček


Back
SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×