Domasa - Luděk Strašák - proglas.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Za časů dávno minulých jsme mohli velice často potkat na našich silnicích Trabant. Bylo to vozidlo z tehdejší Německé demokratické republiky. Mělo dvoutaktní motor a karosérii z umělé hmoty. Pokud si dobře pamatuji, jezdily po silnicích dva typy, Trabant 601 Limuzína a Trabant 601 kombi.

Hudební skupina Traband se od německého vozu liší jiným posledním písmenkem, TrabanD není TrabanT. A další podstatný rozdíl je, že u skupiny Traband můžeme pozorovat mnohem více druhů  a typů. Rozeznáváme dravý Traband model 1995, který v ostrém rockovém rytmu válcoval vše před sebou, potom Dechnotraband z roku 1999, šestitaktní model s žesťovými nástroji, banjem a akordeonem, potom majestátní, elegantní harmoniový model roku 2007 Přítel člověka, který nechával za okýnky jen pomalu a harmonicky plynout krajinu a nakonec nejnovější model, který kombinuje dva poslední typy. Od čtyřválcového modelu 2010 se dočkáte rychlých rytmů, punkových postupů, ale také můžete zvolnit a jen tak se koukat, jak se vše kolem valí kolem vás.

Traband v současnosti tvoří kvarteto muzikantů. Bubeník Vašek Pohl, tubista Robert Škarda, trumpetistka a na novém albu klávesistka Jana Kaplanová-Modráčková a výhradní autor Jarda Svoboda, který v novém obsazení obsluhuje nejčastěji barytonovou kytaru. Pro neznalé – barytonová kytara je něco mezi normální a basovou kytarou. Má šest strun, které jsou naladěny o kvartu níž, než je tomu u běžné kytary.

V této sestavě vtrhl Traband na trh s novou deskou Domasa. Jak jsme si řekli na úvod, kapela znovu trochu přitvrdila. Místo harmonia, které hrálo prim na albu Přítel člověka, se hlavní zbraní stává barytonová kytara. S tubistou Robertem je kapela jistá a razantní v hlubokých basových tónech a velice snadno zvládá i divoké rytmy bigbítu, někdy i punku.

Toto je ovšem vnější obal písniček. Nezaměnitelný rukopis Jardy Svobody zůstává stejný a paradoxní je, že i nové písničky se dají zahrát v jakékoliv sestavě. Jejich kvalita je ovšem silně nadprůměrná už od doby, kdy psal písničky pro Otcovy děti. Ale zpět k Trabandu.

U prvních alb Trabandu byly důležité příběhy. Tvořily většinu jeho písní. Na novince ovšem najdeme takové typické příběhy pouze dva. Baladu o tom, jak se člověk vyrovnává se smrtí (Kantorovy varhany) a silný příběh o věrnosti a zradě (Kalná řeka). Ostatní písně jsou spíš  lyrickými obrazy, které popisují krajinu a nebo vyjadřují postoj člověka. Jsou plné neotřelých spojení a myšlenek:  Kolem tvýho mega ega.. (v písni Pálíš, doutnáš, nehoříš), Nějak se vytrácí pocit dosyta, i když nabírám z plnýho koryta, jenomže lžící děravou (V oku dravce), Takový už je zvyk v tomhle kraji, zařaď se, postav dům a zaopatři rodinu, i když jsem se snažil dost, nikdy nebylo to víc než lhostejnost (Kalná řeka), Všechny velký knihy už byly dávno napsaný (Co se v mládí naučíš) a další.

Autor Jarda Svoboda v textech hledá smysl života a nebojí se jít vlastní cestou. Jejich interpretace je přesvědčivá a zpěvákům věříme každé jejich slovo. Na desce zpívá sóla především Jarda Svoboda, Jana Kaplanová i Vašek Pohl jen přizvukují. I tak je nové CD pestré, kapela střídá zběsilé rytmy s klidnými pasážemi. Například píseň Nad Koločavou je jako by vypadla z předchozího klidného alba Přítel člověka. Co se v mládí naučíš by si mohla dát do repertoáru jakákoliv punková kapela.

Ale ve všech těchto polohách je to pořád dobře čitelný a identifikovatelný Traband, ať už díky originálnímu nástrojovému obsazení a především, jak již bylo řečeno, díky skvělým textům. Nový  Traband je sice jiný než všechny předchozí, ale přitom logicky navazuje na všechny předchozí modely, které z dílny Jardy Svobody vzešly.

 Luděk Strašák

http://www.proglas.cz/detail-clanku/traband-domasa.html
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×