Insanyya - Karel Souček - www.golias.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Kombinace etnické hudby s moderními tanečními rytmy je dnes běžnou záležitostí, které se i u nás věnuje řada kapel. Proto záleží hlavně na věrohodnosti a spontánnosti a s těmi formace Al-Yaman rozhodně problém nemá. Navíc jsem si jistý, že při poslechu její nové desky Insanyya by málokdo poznal, že se jedná o pražskou, potažmo českou kapelu.
     Své schopnosti naznačila skupina již na pět let starém debutu Hurryia a na novince Insanyya jde ještě dál. Album je to propracovanější, energičtější, naléhavější, stylově pestřejší a barevnější, ale zároveň mnohem sevřenější. Možná je to tím, že se členům po více než roční pauze po společném muzicírování stýskalo, ale spíše tím, že tuhle muziku mají prostě v krvi.
   U zpěvačky Ashwaq Abdulla Kulaib je to celkem jasné, protože pochází z jemenského Adenu, odkud v roce 1990 odešla do Prahy. Stejnou krevní skupinu ale mají i její spoluhráči Aleš Hyvnar, Jonathan Omer, Jan Urbanec a Tomáš Rein, kteří mají obrovský cit pro world music i současnou elektroniku.
    Základ produkce Al-Yaman tvoří orientální arabská hudba, která není, jak by se třeba z filmů mohlo zdát, jen pomalá a sugestivně rozvláčná. Umí to také pěkně odpíchnout a temperament jí určitě nechybí. Tato východiska skupina kombinuje a provzdušňuje tanečními motivy a přidává rock, ambient, reggae, jazz či dub. Ke stejné fúzi dochází mezi samply, klasickými nástroji a etnickými instrumenty.
    Hned úvodní skladba Si-Raa je zároveň největším hitem desky, klidně rádiovým. Lehká, vzdušná píseň s exotickým rytmem a výrazně melodickým refrénem. Následný Makhatir je syrovější, magičtější a posluchačsky náročnější. Podobný charakter má i Karmelulu, v němž se střídají melodické plochy se šamanskými rytmy.
   Silné emoce přináší pomalá, naléhavá skladba Insanyya, která pozvolna graduje. Práce s dynamikou je natolik výrazná, že během sedmi minut píseň ani vteřinku nenudí. To samé se týká ještě delší Qudum Al Rasul, v níž se hypnotický rytmus přirozeně láme do rychlejšího tempa.
    První polovina alba je spíše meditativnější, druhá tanečnější. Prostor dostává arabské disko (Risalah), tvrdší rock (Saraab) i temperamentní exotické rytmy (Samra, Omnia). Tu navíc zdobí výrazná trubka hostujícího Oscara Töröka. A závěrečný Ethnic session je už pořádně rozjetý mejdan.
     Všichni muzikanti i hosté zvučných jmen (Amit Chatterjee, MC Turner Harrison) hrají nejen bezchybně, ale hlavně srdcem. Přesto na sebe největší pozornost strhává zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib, která samozřejmě zpívá v arabštině. Její vokál dokáže být magický, uhrančivý, naléhavý, ale zároveň i uvolněný a v každé situaci autentický. Radost poslouchat.

 

Karel Souček

****

www.golias.cz

 
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×