Home Brewed Mbira - Karel Souček - www.golias.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Pokud patříte mezi posluchače, kteří chtějí v hudbě objevovat stále něco nového, nečekaného, překvapivého, pak právě vám je určeno album Zuzany Novak s názvem Home Brewed Mbira. Voní exotickými dálkami a přitom působí velice podmanivě, magicky a sugestivně. Dokonalý únik do jiného světa.
     Mladá zpěvačka se na záznamu loňského koncertu z festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou doprovází na posvátnou drnkací skříňku mbiru, která má údajně schopnost spojit posluchače s duchy jejich předků. Nevím, mě s nikým nespojila, ale velice příjemný a radostný pocit ve mně zanechala.
     Nejlepší je zavřít oči, vypnout mozek a nechat se unášet neobvyklými tóny tohoto nástroje. A zaposlouchat se do živelného, naléhavého, energického zpěvu Zuzany Novak, která v jazyce národa Shona zpívá o překonávání velkých překážek, zachování si vnitřního klidu navzdory ranám osudu, o samotě, rodině či předcích.
   Zpěvačka se narodila českým emigrantům v Anglii. Její láskou je hudba z daleké Zimbabwe a možná je jedinou běloškou na světě, která se aktivně zúčastnila celonočního rituálu bira zimbabwského národa Shona, jehož tranzovní rytmus udává právě mbira. Na ni si poprvé zabrnkala u přátel a v ten okamžik prý jejímu zvuku propadla.
   Do Zimbabwe poprvé odjela v roce 2001. Seznámila se tu se spoustou hudebníků a zpěváků, kteří ji na závěr přizvali k duchovnímu obřadu. „Hráli jsme pro ukonejšení nepokojného ducha, který posedl čerstvě vdanou mladou ženu a způsobil problémy v jejím manželství. Rituál pokračoval do noci a já brzy přestala mít naprostý pojem o čase. K ránu nastala krátká přestávka a jeden ze starších hudebníků se mě zeptal, jestli jsem opravdu hrála nebo pouze předstírala, že rukama schovanýma v korpusu tykve drnkám na lamely.
    Znala jsem skladbu Bangisa, s níž se vítá rozbřesk. Jedná se o velmi náročnou a posvátnou píseň a já ji najednou měla před celým shromážděním zahrát. Prsty jsem měla po celonočním hraní do krve rozedřené, ale to jsem v tu chvíli nevnímala. Všichni mě poslouchali a ti nejstarší nakonec vyřkli verdikt: Uznáváme tě, odteď jsi jednou z nás,“ vzpomíná na svůj hudební křest Zuzana Novak.
   Pro svět ji objevil šéfredaktor anglického hudebního magazínu fRoots Ian Anderson. Dnes Zuzana Novak koncertuje po celé Evropě, posluchače na ni upozorňuje slavný Charlie Gillett z Radia BBC a zpěvák Peter Gabriel Zuzanu pravidelně zve na svůj světoznámý festival WOMAD.

Hodnocení: **** – exotická hudba s magickým účinkem
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×