More, Love! - Petr Tomeš - www.freemusic.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Na vrchol romské hudební scény ČR dík albu More, Love! "došplhali" Terne Čhave z Hradce K. Dobrá volba byl producent Petr Vyšohlíd (ex I. R. A.), ať už jim ho dohodili Indies Scope, nebo s ním chodí na pivo.


More, Love!
(anglicky Víc lásky,
romsky Hele, prachy.
A vyberte si...)


Bavit lidi i sebe. Nebude to jediný důvod, proč královéhradecká romská parta Terne Čhave natočila a vydala třetí album More, Love! - ale při vzniku desky to roli hrálo. Tak zábavný je tu v cikánské mjůzik už asi jen Gipsy.cz. Ten je ale víc žánrově vymezený a - ač hudebně dokonalé - jeho agitky mají blíž k rasismu naruby. On už si ale ten hubeňour nebral servítky v hiphopových Syndrom Snopp, takže vlastně žádná změna. A jeho Paganini Vojta Hlavička - romský aktivista - to snad už ohlídá.

Chcete vědět o Terne Čhave víc? Tak pátrejte, holenkové, ale u zdroje ne. Web www.ternechave.net je právě v rekonstrukci. Jestli ho budou předělávat tak dlouho, jako my doma koupelnu... ale to už asi na FM nepatří. Patří sem ale alibistické přesměrování: "Do té doby nás můžete navštívit na MySpace."

Kdo měl radši akustičtější Terne Čhave, ty z druhého CD Kaj džas, musí si teď zvyknout na elektrickou kytaru a samplery. Nedá se říct, že by s nimi TČ výrazněji přitvrdili, zato však zrozmanitěli. Uf, blbý slovo... ale pravda. Bohužel mi ale vadí na albu More, Love! vícehlasy. Jakoby se tak kapela snažila zakrýt, že nemá výraznější zpěváckou osobnost. Jasně, to je nesmysl, ale vyžeňte ty ostatní od mikrofonu, když si taky chtějí zazpívat! Inu, Terne Čhave (Mladí kluci). Snad jim mohl producent víc utáhnout otěže, ale v konečném důsledku - vem to čert. Nebo Čertíci (Bengas), kolegové žánroví, kteří loni pro New York hráli. Stát na stejném pódiu i Terne Ćhave, v battle by byl výsledek jasný. Proč? To kvůli More, Love!, boha jim...

Gadžo si na koncertě Romů většinou nechce utírat nos do rukávu a lkát nad teskným osudem cikánů Tu či Onde. Doma je to něco jiného, ale živě si to chce užít, tančit divoce, kokrhat refrén s kapelou, pogo čardáš stíhat jak sousedky. Tak do toho, more! Tedy - jestli cestujete rádi. Že jo? I načerno? Tak to je v pohodě, na albu nás totiž berou Terne Čhave na výlet. Za 179 Kč i míň po Evropě. Začneme na Balkánu (Phen Tu Mange Čhaje/ Řekni mi, dívko), tam i končíme. Tedy bereme-li finální remix titulní skladby "už jen" jako bonus.

Nezajímají vás problémy českých ghett a jejich obyvatel? Říkáte si "Když jsou hloupí a zadluží se - jejich problém!?" Vaše věc. Ale je tu řešení - prostě berte More, Love! pouze jako zábavu. Užijte si pestrost té desky, těkejte od reggae Amare Čhaja k balkánsky rozjeté a hodně melodické Aj aj aj, vybrané jako první singl a klip z CD. I díky sólu houslí je zajímavá. Nohy vám nezůstanou v klidu při E Drabarňi s harmonikou, u Miri Pirani (Nataša) si možná nebudete jistí - jako já - je-li inspirovaná Řeckem či Bulharskem. V rámci desky nejvíc sólují harmonika a pak housle, hit Maňo! je romská ska dechovka jak vyšitá. Nestačí? Zkuste odvaz Mačkica, jíž dají ječivé ženské hlasy ten správnej šmak. Hláška jedné z nich "My nevíme kdy přestat, jak se rozjedeme" jakoby byla motem celé desky.

Tedy - skoro celé desky. To proto, že: 1) Démonická Ritual Comeback je až k nesnesení pomalá 2) za exota je tu i zdařilý experiment Haleluja. Začne ruskými zpěvy pravoslavných s balalajkou (?), plynule přejde v romský ploužák. Divné. Zajímavé. Kousek od paskvilu, krok od kýče - ale vyšlo to. Jako celé album.

70 %

http://www.freemusic.cz/clanky/6203-terne-chave-more-love.html
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×