Super Taranta! - Roman Hřebecký - Rovnost (příloha Bellevue)

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Super Taranta! Pětašedesát minut trvající orgasmus

Nudíte se? Kupte si Gogol Bordello. Ne, v žádném případě nejde o nadsázku. Gogol Bordello roztáčejí kola světového hudebního strojku do obrátek, který nemá u podobných formací a žánrů obdoby. Jejich poslední deska – Super Taranta – sama o sobě prosvištěla z New Yorku přes Evropu do Asie a teď se vrací stejně přímočaře zpět, doprovázená turné kapely samotné.

Gogol Bordello boří hranice žánrů. Je to nic neříkající recenzentská fráze – punk emo rockerů, symfonických metalistů a dalších ještě podivnějších seskupení slov, které jsou tolik potřeba pro recenzenty a vydavatelství, aby udaly své produkty, je nespočet. A kdekdo si dokáže u jakéhokoli interpreta, ba co víc u jednotlivých desek nebo snad i skladeb, najít prvky úplně všech stylů. Pojďme na to i dnes, má to význam. Gogol Bordello je cikánská, tedy gypsy hudba. Je to rock a je to punk. Je to trochu etno a trochu world music, i když se tomuhle označení frontman kapely Eugen Hütz jako čert. A pak je toho ještě mnohem víc, co se těžko poznává. Jen namátkou třeba ska.

A když se tyhle díly a dílky spojí, vzniká bordel music. Fakt hodně zaplivaná, špinavá, živá, drsná, plná hospodských keců, co mají šťávu a díky chlastu, dokážou všechno vyřešit. Nebo aspoň tak nějak by to bylo, kdyby se ty řečičky vedly u piva nebo vodky. Ze všech songů odkapává pot, mastnota a trocha hnusu plesnivého sýra. Jo, je to ten pocit, jako když se ve vykřičeném domě, podíváte do poloprázdné peněženky a zjistíte, že vám to tuhle noc nevyjde líp, než s tou starou a tlustou šlapkou. A stejně do toho jdete.

A paralela s bordelem pokračuje. Zhnusení z celé téhle instituce umocňuje pocit, že tohle se dělat nesmí. Že už jen pomyšlení na ni je špatné. A stejně to neskutečně láká nechat se polapit, odvázat se, oddat se jen svým choutkám, perverznosti, lascivnosti. Dělat si a nechat si dělat, co je libo. A paradoxně to svede i ta stará a tlustá děvka. Možná líp, než kterákoli jiná. To proto, že má nadhled a už to sakra dobře umí.

Ale přece jen je tu rozdíl. Ta holka, se kterou jste v obětí může být sebelepší, může zvládat techniky a kousky, co jste ještě nezažili a může je dělat s grácií a šarmem opravdové profesionálky. Jenže extáze, kterou poskytne, je krátkodobá. Ať si kdokoli říká o umění udržet sexuální bouři a její maximální intenzitu dlouhou dobu, v porovnání s Gogol Bordello a Super Taranta! je to jen snůška sexuálně populistických lží.

Pustit si totiž tuhle desku znamená zapomenout na víc jak hodinu (ano, i stopáž je nadstandardní) úplně na všechno. Je to hudba, co smete, rozvíří a rozpálí do běla. Je to hudba, co nemá nic moc společného s krásou, je plná divných zvuků, nevyzpytatelného Hützova hlasu a skutečné šťávy. Je to asi tisíckrát koncentrovaný kokain. Mít ten sílu Gogol Bordello, nebyli by na světě feťáci. Je to prostě zlatá rána muziky. A všechno na stříbrné placce v zeleném bookletu.

A aby toho ještě nebylo málo Gogol Bordello koncertují. Taky občas u nás. Naposled v Arše před pár týdny. A tak, jak se tváří z desky, vypadají i na živo. Nespoutaní, charismatičtí, špinaví, grandiózní. Pořadatelé musejí jejich koncerty cpát do suterénů. Nebýt pod skákajícím davem už jen zem, propadnou se všichni ve stylu reklam na pepsi i spoustu pater níž. Výkyv podlahy v Arše byl snad deset centimetrů. Chvála Bohu, že pod námi už nic nebylo. Ani peklo, protože to se přestěhovalo do sálu.

Muzikanti to rozbalili od prvních akordů a jeli a jeli. A sportovní hantýrkou – to tempo se prostě nedalo udržet. Nebyl to maratón. Spíš iron man a Eugen Hütz na konci vypadal skoro na nosítka. Dal ze sebe snad úplně všechno – kromě duše. A co je na tom to unikátní? Zasvěcení to samé, co je popsáno o pár řádků výš, psali i po jeho další show dva dny na to.

Energie je zhmotněná v Gogol Bordello. Je to jedna velká párty s harmonikou, ságem a grupou potřeštěnců, čpících hulením a vodkou, co to mydlí hlava nehlava. A je to super! Super Taranta!

 

 
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×