Beatles In Blue(s) - Pavel Parikrupa - musicserver.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Během krátké doby několika měsíců se mi do ruky a k uším dostalo druhé album s předělávkami písniček nesmrtelných Brouků z Liverpoolu. Zatímco na báječném soundtracku k filmu "I Am Sam" se svými předělávkami prezentovala různorodá směska světových hvězd, tentokrát si písně Beatles vzal do parády slovenský zpěvák Peter Lipa. Vybral si především méně známé kousky a s vynikajícími spoluhráči je přetvořil téměř k nepoznání. Tím, že si vybral jen motiv, kolem kterého vytvořil svou vlastní strukturu a náladu písně, přesně trefil smysl coververzí, jež by neměly být prostým a neoriginálním přehráním původní předlohy.

Už od úvodních tónů "Day Tripper", kdy původní známý kytarový riff zadují ostré dechy, je jasné, o co půjde - přehrát Beatles do jazzu a blues. Toho jazzu je vzdor názvu alba "Beatles In Blue(s)" přeci jen více než blues, aspoň mi to tak připadá, ale na škatulkách vůbec nezáleží. Důležité je, že Lipa (a excelentní sestava hudebníků) suverénním způsobem vzdal hold písničkám, které má rád již čtyři desetiletí. Velmi pěkně o tom ostatně píše Lipa v průvodním textu v bookletu: "Dokonca si myslím, že takým remakom odhalí autor viac zo svojho hudobníckeho vnútra, jako keď sa prezentuje vlastnou novinkou."

Překvapivá z hlediska vzhledu původních písní, ale zcela logická z pohledu jazzmana, je košatost nových skladeb, bohaté nástrojové obsazení a vznik zcela nových nálad. To je případ velmi melancholické "And I Love Her" a dle mého nejlepší věci desky, od níž bych to původně nečekal, "I Wanna Be You Man". Původní jednoduchá vypalovačka zpívaná Ringem se i díky repetitivnímu textu změnila v Lipovo blues končící ve vypjatém gospelovém a capella. Málokterá z písní zůstala podobná předloze, dobře poznatelná je třeba "Fool On The Hill", ale ta se také v druhé polovině pod vrstvami tónů trubky značně promění.

Písně Beatles jsou po mnoho let inspiračním zdrojem a vděčným objektem předělávek mnoha umělců. Některé z coververzí jsou natolik originální, že si zaslouží, aby neunikly pozornosti široké posluchačské obce, jako v případě Petra Lipy a jeho "Beatles In Blue(s)". A platí to i pro posluchače, co běžně neulítávají na jazzu.

Hodnocení: 8/10
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×