Kroskántry - Karel Souček - www.golias.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

V poslední době jsem neslyšel moc desek, z nichž by šlo tolik nakažlivé radosti, pozitivní energie a dobré nálady jako z Kroskántry. Tak se jmenuje nové, v pořadí třetí album trochu splašené partičky Poletíme?. Brněnští muzikanti dokáží posluchači zlepšit náladu, což se obzvláště v dnešní době hodně cení.
     Kapela tentokrát zamířila do countrypunkových vod, okořeněných rockem, folkem a jazzem, k čemuž má ideální nástrojové předpoklady. Tenorové a pětistrunné banjo, housle, mandolína, foukací harmonika, trubka, dobro, piáno, perkuse ... celkem na nahrávce zní bezmála dvě desítky nástrojů a to nepočítám valchu či vrtačku.
     Úvodní Kus železa staví na temperamentním country šramlu, v němž se nápaditě prolíná banjo s klavírem, foukací harmonikou či kytarami. Klidnější, na romantické náladě vystavěný Ztracenej šíp se pohybuje mezi Mládkem a swingem, Fígl a Lokomotiva představují klasické countryrockové vypalovačky.
     Následní Kovbojové vycházejí z trampské hudby, za Holky pitomý by se nemusel stydět ani Suchý se Šlitrem. Podobná poetika, důraz na klavír a hodně vtipný text. „Mně se líbí líbí líbí holky holky pitomý/nic neřeší, protože nic neví a to je příjemný...“ Pepův happyend svojí náladou odkazuje opět k Mládkovi, Autistickému bratrovi dominují roztančené housle a hororové prvky. Melodická lahůdka s výrazným rytmem a zpěvným refrénem.
     Tyto charakteristiky platí i pro druhou polovinu desky. Skočné, energické countryovky (Ruce v kapsách) se střídají s volnějšími skladbami (Lev, Kántry dát), šramlovitými vypalovačkami (Nebreč!) a skupina si klidně střihne i syrový komorní šanson (Muž neviditelný).
     Šťavnaté songy se opírají o propracované aranže mnoha nástrojů, přímočaré melodie a chytlavé refrény, které se rychle usazují v hlavách. Nechybějí ani hudební či textové odkazy na známé šlágry, zpracované však s vtipem a nadhledem. Frontman Rudolf Brančovský není žádný technicky dokonalý zpěvák, ale má originální výraz, charisma a obrovské nasazení. Ve většině skladeb mu se zpěvem pomáhají kolegové, a když se do toho opřou, je to síla.
     Brančovského textům dominuje láska v různých podobách a stádiích. Nechybí v nich ironie, nadsázka, jsou vtipné, ale často i poetické. Kapela Poletíme? chce na svém novém albu navodit country náladu, která je v jejích představách veselá, romanticky rozpustilá, uvolněná. Daří se jí to dokonale.

Hodnocení: 4 hvězdičky – ta správná kántry nálada


Karel Souček

www.golias.cz
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×