obal alba

Jak hledat slunce (Audiokniha, 2019)

Miroslav Horníček

Supraphon / 2019
Žánry: mluvené slovo
CR1029
CD 219 Kč

O ALBU

Miroslav Horníček vypráví o své cestě do Francie s malířem Adolfem Vondrou

V roce 1975 byl Miroslav Horníček pozván k návštěvě a pobytu v Nimes za knihu Listy z Provence (1971) – s ilustracemi Adolfa Vondry –, kterou poprvé vyslovil svou lásku k tomuto kraji. K novému pobytu byli pozváni oba a vyjeli s úmyslem napsat a nakreslit o Provence něco nového. Jezdili po kraji, autor zapisoval, fotografoval a hledal způsob, jak tento pobyt vyprávět, malíř skicoval... Toulali se šťastně mimo turistické trasy, v malých provensálských městečkách a vesničkách, sedali na svazích mezi vinicemi a učili se nepodléhat turistickým spěchům a stresům. Je to vyprávění o tomto pobytu a zážitcích, ale také úvaha – čím hrozí turistická invaze v každé zemi, o osudu cestování vůbec, o smyslu takových pobytů jinde. Prolíná se tu humor s pohledem vážnějším i vážným, drobné epizody z cesty se zamyšlením nad hlubším smyslem cest. Kniha je osobitým vyjádřením jednoho z návratů, návratů do míst, kde se kdysi rodila evropská kultura.

Celkový čas 75:02

- z přebalu knihy Jak hledat slunce, která vyšla v nakladatelství Panorama v roce 1980 (v dnes neuvěřitelném nákladu 80 000 výtisků)

„Když jsme s přítelem zauvažovali o této cestě, řekl jsem znovu to jméno: PROVENCE.
Měl jsem své důvody. Jaké? Řekl bych – pokud by toto jako důvod stačilo –, že jedu hledat slunce. Jih. Jih, který mi není jenom směrem, jen jednou ze světových stran, ale souhrnem jistých vlastností, už nikdy nezaměnitelnou skutečností jistých končin, jistých kvalit, jih, který je pro mne hořkými vůněmi a rozpáleným tichem, jih modré oblohy nad modrým mořem. Kdybych si mohl zvolit směr a cíl všech příštích cest, zvolil bych provždy jih. Nepopírám tím krásy severu, jsou jistě lidé, jejichž snem je Švédsko nebo Norsko, ale mne už provždy bude vábit jih. I v rozmezí své domoviny jsem šťastnější, smím-li tak říci, na Hluboké než v Děčíně.“ Přítel souhlasil. Věřím, že také on měl svoje důvody, že nesouhlasil z pouhého respektu k důvodům mým a že se do Provence těšil po svém. A tak tedy bylo rozhodnuto: PROVENCE.“ Miroslav Horníček v úvodu knihy Jak hledat slunce (1980)


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Mluvené slovo

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×