obal alba

Gently Disturbed

Avishai Cohen

RAZDAZ / 2009
Žánry: jazz
RD4607
CD 379 Kč
dočasně nedostupné
LP 549 Kč

O ALBU

Nová nahrávka tria Avishaie Cohena, nahraná ve švédském Göteborgu, nepřináší nová sdělení ani závažnější stylový posun. Pracuje s vyjadřovacími prostředky, které se u konrabasisty standardně vyskytují, jako je složitá metrická struktura, spleť rytmů, výrazná melodika s etnickými nebo „klasickými“ názvuky.
V jednom snad přeci Cohen jazzové trio posouvá vpřed. Totiž v dalším potlačení klavíru jako hlavního nástroje „klavírního“ tria. Těžko říci, zdali se z osobního rukopisu stane obecnější trend, každopádně Cohen takto, ne poprvé, posunuje náhled na jazz v klasickém triovém obsazení. Standardního kráčivého basu se nedočkáte, zato se hned od první skladby Seattle ponoříte do Cohenova soukromého světa, plného naléhavých romantizujících melodií a melancholických témat. Typickým příkladem je Eleven Wives s tématem zvonícím v uších všem příznivcům minimalismu. Zní poněkud jako z pera M. Nymana. Cohen však málokdy zůstává u prosté minimalistické expozice. V dalších iteracích nakládá další vrstvy tak, že z tématu zbude jen metrický půdorys a tušený harmonický vzorec. Ve srovnání se staršími nahrávkami trio působí také více konzistentně, místy má člověk pocit, že poslouchá prototyp jazzové hudby budoucnosti, totiž amalgám nadpřirozené hudební živelnosti a roboticky přesného jazzového stroje. Takto i to nejbanálnější téma nemůže vlastně vyznít hloupě.
Velkým překvapením je pouze jedenadvacetiletý izraelský pianista Shai Maestro, který kupodivu převzal místo po Samu Barshovi s naprostou samozřejmostí bez jediného zaváhání nebo náznaku rozpaků. Jeho hra je velmi precizní, disponující velkou technikou a na svůj věk muzikantským nadhledem. Album nabízí většinu skladeb autorsky Cohenových, dvě tradiční písně Lo Balom Velo Balyla, Puncha Puncha, jež jsou rozvedeny spíše směrem k evropské klasické hudbě, než k hudbě středního Východu. Ostatně podobně jako úvodní Seattle a závěrečná Structure in Emotion, které jsou oproštěny od zahuštěné harmonické složitosti, typické pro mainstreamový jazz americké provenience. Rytmickým oříškem je Pinzin Kinzin, ve které se prohání trio v nejrůznějších metrech, až se jeden nemůže dopočítat. Takový vypečený manýristický rébus pro zvídavé posluchače.
Tato nahrávka má jistě šanci zaujmout i mimo sféru jazzových fanoušků. Pustí totiž každého mnohem blíže směrem k epicentru výbuchu hudby díky své zdánlivé jednoduchosti. Navíc je dobré vědět, že Avishai Cohen umí dělat i jinou hudbu (Chick Corea Trio, Claudia Acuňa Band a tak dále). Je totiž šance, že i příští deska bude pestrá, plná nápadů a nezapadne mezi průměr. Gently Disturbed, tedy „lehce rozrušený“ zůstává nejeden, kdo pečlivě poslouchá. Pozor však na propuknutí reaktivních depresí u citlivějších jedinců.

Skladby:

1) Seattle
2) Chutzpan
3) Lo Baiom Velo Balyla
4) Pinzin Kinzin
5) Puncha Puncha
6) Eleven Wiwes
7) Gently DIsturbed
8) The Ever Evolving Etude
9) Variations In G Minor
10) Umray
11) Structure In Emotion


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Jazz

obal alba

Lesní zvěř

Lesní zvěř
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Ida Kelarová a Dužda (Dežo) Desiderius a Jazz Famelija

Aven bachtale
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Sato-San To a Oskar Török a Jaromír Honzák

Salep
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 149 Kč
obal alba

Jaryn Janek

Ty lidi
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Portico Quartet

Portico Quartet
Dostupné varianty
CD 399 Kč
LP 729 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×