obal alba

Mezi svými

Václav Neckář

Supraphon / 2014
Žánry: pop
SU6269
CD 314 Kč

O ALBU

Václav Neckář se na novince opět obklopil silným autorsko-producentským týmem a vznikla tak nejenom na naše poměry velkorysá a originální nahrávka. Celkem 13 autorů se mezi sebou podělilo o 12 původních, velmi silných a kvalitativně vyrovnaných zbrusu nových písní, které korunuje svým zpěvem sám Václav, jenž je v mimořádně dobré formě.
Nemá smysl mluvit o generacích, které na jedné straně reprezentuje dvorní autor Václava Neckáře jeho bratr Jan, či textařská legenda Eduard Krečmar a na druhé straně mladí Filip Rácz, Luděk Špilauer, či dcera Zdeňka Rytíře Alena. Zde jsou všichni jedna pomyslná hudební rodina, kde se může cítit hlavní postava jako mezi „Mezi svými“.
Dušan Neuwerth, který měl coby producent alba právo veta ve výběru písní, dal prostor nejenom osvědčeným jménům, ale často i nečekaným autorským spojením. Nejčastěji se mezi autory objevuje Jan Neckář, který je zároveň co-producentem alba, aranžoval řadu písniček a navíc po letech stál také za dirigentským pultem při nahrávání orchestru.
Další důležitá postava tohoto alba, Marek Doubrava ze skupiny Hm…, je taktéž aranžérem několika písní, dirigentem a autorem hudby ke skladbě Noc, historicky prvnímu duetu Václava Neckáře a Marty Kubišové s textem od Petra Kotouše.
Další ze zajímavých spojení pak reprezentuje dvojice Jiří Hradil z Tata Bojs a Márdi z Vypsané Fixy, kteří si vyzkoušeli autorskou spolupráci již na letošním novém albu Hany Zagorové a pro Václava Neckáře napsali píseň Hvězda, jednu z nejsilnějších skladeb alba.
Premiérově se naopak na Mezi svými „potkali“ novodobý matador spolupráce s Neckářem Jaromír Švejdík s Davidem Dvořákem z Kašpárka v rohlíku. Mimořádnost setkávání a prolínání lidských osudů na tomto albu podtrhuje fakt, že se oba spoluautoři do té doby komunikující pouze prostřednictvím e-mailů a telefonátů potkali osobně až na závěrečném společném focení.
Ve výčtu autorů nechybí ani dva textaři, synové slavných otců, Václav Kopta a Jan Fischer. A zatímco Václav Kopta patří dnes již mezi současnou domácí textařskou špičku, Jan Fischer bude určitě jedním z překvapení, co se autorského zázemí Mezi svými týče.
Zapomínat nemůžeme ale ani na téměř šedesátku vynikajících hudebníků, kteří se na Mezi svými podíleli. Byl to například smyčcový orchestr, dětský sbor Pueri gaudentes, klavírista Zdeněk Zdeněk, houslový virtuóz Bohuslav Matoušek, bubeník Tomáš Neuwerth, a.m. Almela na mandolínu a další nástroje, flétnista Filip Nebřenský, kytarista Peter Mahrik z Neckářovy domovské kapely Bacily a řada dalších vynikajících instrumentalistů. Jednou z moha specialit desky je pak křehká píseň Zpověď, kde Václava Neckáře doprovázejí pouze Clarinet Factory.
Mimořádnost tohoto projektu potvrzuje i vizuální stránka alba, doprovázená fotografiemi Dušana Tománka a výpravným obalem od Tomáše Machka ze Side2, kteří spolupracovali i na předchozím comebackovém albu Dobrý časy.
Ač je leitmotivem alba téma Vánoc, není to rozhodně téma jediné. Naopak! Mezi svými je nahrávkou s řadou silných přesahů do „obyčejných“ mezilidských vztahů, víry, naděje nebo samoty. „Nejde o úplně tradiční desku s koledami. Je to album sice svým způsobem sváteční, ale tematicky velmi pestré,“ vysvětluje Jan Neckář a Dušan Neuwerth dodává: „Koledy jsou krásné, ale už tady byly. Vytvořit album z úplně nových písní je sice mnohem pracnější, ale o to silnější.“
Skladby:
 1. Jsou s námi
 2. Tak mi ruku dej
 3. Hlídá je Bůh
 4. Noc (feat. Marta Kubišová)
 5. Nebe modrý dostal jsem darem
 6. Mezi svými
 7. Andělé strážní
 8. Hvězda
 9. Pomíjivá
 10. Ježíšku z dávných dní
 11. Zpověď
 12. Za všechny blízké

Dva roky po veleúspěšném comebackovém albu Dobrý časy potěší Václav Neckář své příznivce novým a svým vůbec prvním vánočním albem. Nejde však o klasické koledy ani tisíckrát natočené vánoční standardy. Novinka s prozaickým názvem Mezi svými, která vznikla ve studiích SONO a Gui-Tón, obsahuje ryze původní materiál! Mnohé o jejím charakteru naznačuje už samotný fakt, že se na ní autorsky podílela velmi pestrá paleta osobností domácí hudební špičky. "Dle názvu alba by se dalo čekat, že tu budou jen moji dvorní autoři, jako například Eda Krečmar nebo můj brácha Honza. Zdeněk Rytíř už bohužel nestihl žádnou píseň, ale jeden text mi napsala Alenka Rytířová, Zdeňkova dcera. Honza Fischer, syn Ivo Fischera, napsal dva texty; Václav Kopta, syn Pavla Kopty, také dva a tak jsem vlastně stále mezi svými, i když jako s autory se s nimi setkávám poprvé," říká k výběru autorů Václav Neckář. Václavova hudební rodina se za poslední tři roky rozrostla díky Dobrým časům o další generaci, tak se kromě výše zmíněných na albu jako autoři objevují dříve zcela nečekané osobnosti. Důkazem jsou jména jako Jiří Hradil (Tata Bojs, Lesní zvěř), Márdi (Vypsaná fiXa), Filip Rácz (Fíha), David Dvořák (Kašpárek v rohlíku), Marek Doubrava(Hm...), Petr Kotouš či Luděk Špilauer. A aby těch premiér nebylo málo, zní zde historicky první Neckářův duet s Martou Kubišovou v podobě velmi emotivní písně Noc.Na Mezi svými nechybí samozřejmě ani duo Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth, které stojí za albem Dobrý časy a svým dílem přispělo i nyní. Švejdík coby textař a skladatel, Neuwerth jako producent. Ač je leitmotivem alba téma Vánoc, není to rozhodně téma jediné. Naopak! Mezi svými je nahrávkou s řadou silných přesahů do "obyčejných" mezilidských vztahů, samoty, víry a naděje. Konečně vánoční album bez patosu, plné víry a naděje!


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Pop

obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Jaryn Janek

Ty lidi
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Luno

Zeroth
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
LP 299 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Psychedelic Morning

Cigareta ve dvou
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×