Květy

Skupina KVĚTY byla založena na úplném konci dvacátého století. Její první sestava (zpěvák a kytarista Martin E. Kyšperský, zpívající houslistka Marta Svobodová, bubeník Michal Navrátil a cellista Martin Růžička) připravila dva monotématické programy. Byly to hudební pohádky „O Červené Karkulce (2000)“ a „Palouček (2001)“. Obě pásma natočila na desky vydané vlastním nákladem, druhé z nich dostalo na freemusic.cz cenu Demo roku 2001.

       V roce 2002 přichází na místo Michala Navrátila nový bubeník a multiinstrumentalista Aleš Pilgr, a skupina točí album „Daleko hle dům (2003 náklad vyprodán v průběhu let, reedice Amakvaré records 2009). Skupina začíná více koncertovat, a zredukovaná na chlapské trio vydává v roce 2004 své první oficiální album „Jablko jejího peří“ (Indies records, « skrýt následující

stejně jako všechny následující alba). Koncertů je stále více, kapela jede postupně do Srbska, Rakouska, Polska a Francie. Mění se i zvuk, a tak je pařížské vystoupení poslední s violoncellem, a do skupiny přichází nový člen – baskytarista a kontrabasista Ondřej Čech.

       Skupina vystupuje velmi často v televizi a v rozhlase, má periodicky se objevující  spolupracovníky, mezi kterými jsou fotograf a filmař Petr Hegyi, výtvarnice Pavla Kačírková, zpěvačky Marta Svobodová a Dorota Barová, programátor a výtvarník František Eliáš, zvukař Broněk Šmíd a manažer Petr Zavadil. V okruhu těchto lidí kapela velmi intenzivně koncertuje a také natáčí trilogii alb „Kocourek a horečka (2006, oceněno cenou Anděl za Alternativní a nezávislou scénu) – „Střela zastavená v jantaru (2007)“ – „Myjau (2009)“. Třetí album točil s Květy nový člen, vynikající houslista Albert Novák, a také producent a zvukař Ondřej Ježek. Deska opět získala cenu Anděl.

       Mimo řadová alba jsou Květy často oslovováni pro jiné projekty. V roce 2007 složili skladbu "Malé proměny" pro kompilaci "Brno - Město básníků". Podíleli se na tribute deskách "Oldřich Janota - Ztracený ve světě" a "For Semafor" (se skladbami dvojice Suchý-Šlitr). Na jaře 2009 vychází jejich verze skladby "Právě tady" od skupiny "E" na desce věnované brněnské alternativě 80. let (společně Midi lidi, Dva, Otk, Čoko voko aj.). Svoji účast přislíbili na nahrávce - poctě kapely Mňága a Žďorp. Jednu skladbu Květů lze najít na desce "3B - Bongo bonboniéra" , jejíž druhý díl se už chystá.

       Zdaleka nejdůležitějším je však "V čajové konvici - písně z projektu Svět podle Fagi", nabídka složit jednoduché písničky. Výzva, která se nakonec proměnila v nahrávku, a ta v plochu celého alba (vycházející u firmy Indies scope v dubnu 2011) a jeden sběratelský desetipalcový vinyl s šesti písněmi navíc. K této příležitosti vznikne i několik videoklipů a další související materiál. Vše se objeví postupně na www.kapelakvety.cz, facebooku a bandzone.cz.

 

Květy 2011:

Albert Novák – housle
Aleš Pilgr – bicí a perkuse,
Ondřej Čech – basová kytara
Martin E. Kyšperský – zpěv, elektrické a akustické kytary

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno