Čankišou

Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu přes Pakistán až po malajské Borneo.

 

                Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1998. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za 16 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci. Dnes patří ke špičce české world music a pravidelně koncertuje i v zahraničí, dosud zahrála v 18 zemích.

                Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000), zahloubanější Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008, Indies Scope). Novinář Jiří Moravčík označil toto CD za nejlepší české world music album roku 2008 a kapela za něj získala nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Rockovější deska Faÿt (2011, Indies Scope) se v prosinci 2011 umístila na 10. místě v evropské world music hitparádě WMCE, v lednu 2012 na 12. a v listopadu 2011 na 17 místě. Kapela za ni byla také nominována na Anděla 2011 v kategorii world music. Čankišou vystoupili na prvním českém prezentačním festivalu pro zahraniční pořadatele Czech music Crossroads 2015.


 

Kapela hraje v obsazení:

 

KAREL HEŘMAN — zpěv, foukací harmonika

DAVID SYNÁK — soprán-alt-baryton saxofon, didgeridoo, sopilka, pikola, flétny, kalimba, banjo, zvonkohra, vokály

RENÉ SENKO — tenor saxofon, soprán ukulele, banjolele

MARTIN MARTHEN KRAJÍČEK — kytary, cigar box, tiple

ROMAN MRÁZEK — baskytara, vokály

ZDENĚK KLUKA — bicí, timbáles, cow bells, ruční činely, cívka, klavír, vokály

JIŘÍ SUCHÝ — bicí, djembe, krin, timbáles, kenkeni, dunun, sangban, zvonec, vokály

ZBOŽÍ (3)

KONCERTY

02.06. Čankišou Karlovy Vary
03.06. Čankišou Konstantinovy Lázně
17.06. Čankišou Budišov nad Budišovkou
23.06. Čankišou Chotěmice
30.06. Čankišou Hradec nad Moravicí
23.07. Čankišou Lipník nad Bečvou
29.07. Čankišou Travná, Javorník
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno