Tapas - Karel Souček - www.golias.cz


obal alba

BraAgas

Tapas
Available on
CD € 10.28
MP3 € 4.00
FLAC+mp3 € 6.03

will be available in english soon... Czech translation follows

Když vítězové různých hudebních soutěží, včetně těch super hvězdných, dostanou možnost natočit desku, je to z drtivé většiny průšvih. Výjimku představuje soutěž Colours talents, pořádaná vydavatelstvím Indies Scope v rámci festivalu Colours of Ostrava. Ať už to byly Posmrtné zkušenosti, Yellow Sisters, Prosti Dumi, Trio de Janeiro nebo nejnověji dámské kvarteto BraAgas, vždy vznikla vyzrálá, přesvědčivá alba.
    Stejně jako předchůdci totiž BraAgas nejsou žádné rychlokvašky, které by repertoár na desku lepily spěšně na poslední chvíli. Skupina už existuje tři roky a navíc její členky mají řadu zkušeností ze svých dřívějších projektů. I proto patří jejich čerstvé album Tapas k tomu nejlepšímu, co se loni v tuzemských vodách world music urodilo.
    Čtveřice Kateřina Göttlichová, Alžběta Josefy, Michala Hrbková a Karla Braunová na nahrávku zařadila lidové písně z různých koutů Evropy. Konkrétně španělské, finské, bulharské, srbské, švédské, italské a cikánské. Dělí je od sebe nejen mnoho kilometrů, ale i stovky let, přesto díky modernímu zvuku, nadhledu, pestrým aranžím a živelnému projevu drží celé album při sobě.
    Písně si svojí atmosférou zachovaly národnostní specifika. Hodně zjednodušeně, skandinávské (Tuli, Herr Holger, Vänner och fränder) temný chlad a syrovost, balkánská (Dilano mome) divoký temperament, italská (Suricillo) radost a sluníčko, srbská (Hajde Jano) slovanský sentiment, cikánské (Csiki, Csiki, Korkore) nespoutanou volnost a svobodu.
    Nejvíce zastoupené je Španělsko. Kastilskou Anoche la medianoche zdobí jemná melancholie, dynamika a zvuková bohatost, sefardské skladby Al pasar por Casablanca, Una tarde de verano, Dos amantes a Asentada en mi ventana zase teskná, posmutněle romantická atmosféra středověku a života starých Židů.
     Díky těmto rozdílným náladám působí deska velice barevně. Napomáhá tomu i značné množství nejen klasických, ale i etnických nástrojů, které jsou nápaditě zaranžovány, včetně elektronických efektů, devět hostů, propracovanost a gradace skladeb a výborně poskládané vokály. Zpěvu se věnuje celá čtveřice a jednotlivé, trochu odlišné barvy hlasu se vhodně doplňují. Své schopnosti a možnosti dokazují třeba v téměř a´capella písni Asentada en mi ventana.
     Tapas je velice příjemnou nahrávkou, která má potenciál přivést nové, především mladé posluchače k world music.

Hodnocení: 4 hvězdičky – z celé Evropy a přece naše
Karel Souček

www.golias.cz


Back
SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×