Kykyrý - Milan Šefl - Týdeník Rozhlas


obal alba

Jana Vébrová

Kykyrý
Available on
CD € 12.09
MP3 € 4.00
FLAC+mp3 € 6.03

will be available in english soon... Czech translation follows

Brécy a divoženky

Slibných písničkářek u nás neubývá. Vedle Sylvie Krobové nebo Emy Márové letos vydaly svá debutová alba také Jany Šteflíčková a Vébrová. Jejich výrazy se zásadně liší, přesto mají – kromě toho, že jim ještě nebylo třicet – něco společného: výborně zpívají.

Jana Šteflíčková vystudovala DAMU a nyní působí v souboru pražské Ypsilonky. Hudbě se však věnuje ještě déle než divadlu – už v deseti prý zpívala na Portě. Jako zpěvačka se poměrně dlouho hledala, vystupovala s Radkem Tomáškem, léta pak sólově po klubech, nyní má jazzem vonící kapelu Kůň. Její album Jablečno (Indies MG Records) staví na výhradně autorském, stylově značně rozmáchlém materiálu – Výlet a Dopravní hřiště (s hostující Ester Kočičkovou) připomenou recese Vltavy, Cirkus Šmelina Tu Janu z Velké Ohrady, Bréca aneb Zpověď staré herečky pro změnu Ljubu Hermanovou (o ní je ostatně v textu také řeč). Šteflíčková zkrátka umí latinu, tango, folk i „ty lesovské stráně“, jen se v té všehochuti občas ztrácí ona sama, což je ostatně příznačné pro řadu jiných mladých zpěvaček s folkovými kořínky.

Na první nahrávce varnsdorfské písničkářky Jany Vébrové je všechno naopak: žádné legrácky, aranžérské finesy, žánrové odskoky, jen harmonika, zpěv a neředěné emoce. Album Kykyrý (Indies Scope Records) je od prvního do posledního tónu sevřeným kusem muziky a sdělení, třebaže ani Vébrová nebyla zdaleka na všechno sama – na její desce se autorsky a producentsky podílel Ivan Acher, známý spíše jako skladatel scénické a filmové hudby. Také tato sudetská divoženka, místy zjevně inspirovaná syrovostí lidových balad, se jistě neubrání srovnávání, zvláště když si ve většině svých písní vystačí s jediným hudebním nástrojem – akordeonem. Vébrová ale není „drsnější Radůza“ a už vůbec ne „druhá Radůza“, o tom se každý přesvědčí na první poslech. Pokud by si člověk odmyslel doprovodný instrument, daleko spíš by si při poslechu jejího naléhavého, drsného hlasu vybavil Dagmar Andrtovou-Voňkovou. Každopádně má naše ženská písničkářská elita kvalitní konkurenci.

Milan Šefl 

http://www.radioservis-as.cz/tydenik/45_porid.htm  


Back
SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×