Jaromír 99 & The Bombers. - Tomáš S. Polívka - Deník
Recenze na album

Jaromír 99 & The Bombers
Jaromír 99 & The Bombers
Recommended price: $18.12
Our price: $5.98
more info
Tvůrčí oslava buranství
Jaromír Švejdík je znám jako zpěvák kapely Priessnitz či příležitostného seskupení Umakart i jako autor komiksů. V projektu Jaromír 99 & The Bombers obě profese spojil. Nedávno vydané, v podstatě sólové album koncipoval coby soundtrack ke svému novému komiksu Bomber.
Jednotlivé písně děj komiksu dokreslují, ovšem fungují i samostatně. Album má spád, nabízí jednoduché, zpěvné melodie a sérii krátkých příběhů ze života, které si může posluchač snadno „vizualizovat“ po svém.
Švejdík zvolil převážně akustický doprovod, zpěv podkládá kytarou, pohvízdáváním, banjem či všemožným dupáním a boucháním. Vypomáhá mu dvojice nemuzikantů neboli seskupení The Bombers. Novinář a spisovatel Jaroslav Rudiš (Švejdíkův spoluautor série o Aloisovi Nebelovi) „trochu hraje a nehraje na klávesy“ a vydavatel Joachim Dvořák (majitel nakladatelství Labyrint, zde vystupuje pod pseudonymem Joe Kater) se přidává s kytarou.
Sami sebe označují pánové jako „komiksovou Lo-Fi 2D kapelu“. Chcete-li překlad, tak snad svérázný hospodský folkový šraml, ve kterém každý, na koho nezbyla kytara, alespoň klepe do stolu lžící v hybných dupárnách nebo pobroukává do táhlých balad. Rozjetou partu jistí multiistrumentalista Ondřej Ježek, v jehož studiu se deska natáčela.
Jakoukoliv výtku vůči muzikantským prohřeškům či odrhovačkové jednoduchosti některých písní odrazil Jaromír Švejdík rafinovaně již předem: „The Bombers jsou buranští a živelní. Se špatným, špinavým zvukem. Dbáme daleko více o image, než je u českých skupin běžné. Někdy nám ulítne rytmus, nebo se nesejdou akordy. Ale hrajeme pro radost. Nejde nám tolik o formu, jako o obsah, ostré střihy, hru s nadsázkou.“ Nelze protestovat. Ačkoliv samotná kapela vznikla ku potěše protagonistů, neznamená to, že samotné písně jsou radostné. Často právě naopak, jak si žádal děj komiksu. Dojde i na vraždu a úvodní skladba „Tak jo“ aspiruje u autora recenze na sebedestruktivní hit nastávající zimy.
Pokud měl být projekt Jaromír 99 & The Bombers úmyslně buranský, nelze než uznat buranství jako obdivuhodný tvůrčí přístup. Po pravdě „buranství“ je spíš intelektuální až na půdu. Ovšem právě v paradoxech si Jaromír a spol. libují. Radost libovat si s nimi.
Tomáš S. Polívka
Back
MP3 free
- Kašpárek v rohlíku - U obra v břiše
- Dva - Disko Cirkús
- 3B - Bubák - Poletíme?
- 3B - Koník - Monty
- Nuck Chorris Gang - Byt či nebýt
- Zuby nehty - Bajaja
- Cimbálová muzika Stanislava Gabriela - Krásná Panna
- Kieslowski - Dva pokoje
- Musica Folklorica - Zahrajte mi, muzikanti; Gde ju máš, Magdalénko;...
- Schodiště and Nahoru po schodišti dolů band - Kaktus
Useful
Special offers

Poletíme?
Jednoduché písničky o složitém životě
$5.98

FruFru
Až přiletí tučňák
$5.98

Koa
Dobře nám
$5.98

Okrej
Je to důvod
$5.98

Jaromír 99 & The Bombers
Jaromír 99 & The Bombers
$5.98

Various Artists
Blues ze Staré Pekárny č. 4.
$5.91

Jarret
Vztahem zapni
$5.98

Ghymes
Nebeská poviedka
$5.89

Terne Čhave
Kaj džas
$5.89

-123 min.
XL live
$5.89
Who listens to...
Vratislav Horčík - Schodiště
Traband - Přítel člověka
Dva - Hu
Kašpárek v rohlíku
Slut - Luftganja
Michaels Uncle - Ale my stále hledáme štěstí








RSS