Jižní amnésie - Ivan Kott - Jonáš

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Ve stopách Velšského barda

 

Pokud bych nějakému znalci světového folkrocku pustil album, které mám před sebou, začal by jistě hned při poslechu úvodní písně Leaden Bible horečně přemýšlet, která že to britská či irská kapela může být. To samozřejmě za předpokladu, že by nic nevěděl o existenci pražské skupiny TALIESYN a jejím novém albu JIŽNÍ AMNÉSIE, které nedávno vyšlo u Indies Scope Records, a bylo pokřtěno při koncertu v Balbínce, kde skupina často vystupuje. Že se nejedná o zahraniční kapelu zjistíme už při třetí skladbě, která je zpívána česky stejně jako čtyři další z celkových dvanácti. Hlavním autorem hudby i textů je zpěvák kapely a hráč na bouzouki a jiné nástroje Jan Bičovský, dalšími autory jsou flétnista Robert Fischmann a kytarista Vojtěch Jindra. Vedle této trojice hrají na albu ještě Adam Pospíšil na housle, Michal Doležal na klávesy, Jan Valenta na baskytaru a Robert Štolba na bicí. Vedle členů kapely se tu objevuje i několik hostů – Sean Barry s keltskou harfou, David Landštof s nejrůznějšími perkusemi a především Katka Garcia. Ta tu zpívá ve třech písních, jednou společně s Vojtěchem v jeho Chladném příkrovu, dvakrát s Janem (Snowdrift a Javorové srdce). Supina založená koncem 90. let se pojmenovala podle legendárního velšského básníka a patrona čarodějů Taliesyna, a ve své tvorbě se snaží o skloubení folku a rocku s keltskou a domácí lidovou hudbou. Výsledek je velmi potěšitelný, protože pěkné písničky jsou výborně zazpívány a díky pestrým aranžím a perfektním instrumentalistickým výkonům se moc pěkně poslouchají. A je úplně jedno, zda to někdo řadí k worldmusic nebo do nějaké jiné škatulky, protože rozhoduje kvalita.

Album je uloženo ve vkusném obalu obsahujícím všechny texty a několik fotografií od Jana Bičovského a Vojtěcha Jindry, a je možno ho získat především v Balbínově poetické hospůdce.

Od nahrávání alba došlo v sestavě kapely ke dvěma změnám, takže na basu nyní hraje Filip Benešovský a na bicí Radim Chrobok. Další informace o kapele a jejím koncertování najdete na adrese www.taliesyn.cz.

Ivan Kott

 

Otištěno ve zpravodaji Jonáš-klubu, prosinec 2005
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×