Disk O Brass - Jan Šída - freemusic.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Podobné hudbě, kterou dnes hraje Dick O' Brass, se začátkem devadesátých let říkávalo keltský rock a jeho hlavním průkopníkem bývala kapela České srdce. Jenže boom téhle muziky skončil někdy ke konci minulého století. Možná ale, že Dick O' Brass budou praporečníky "znovuobnovení" téhle vlny. Alespoň potenciál na to tedy určitě mají. O co že se vlastně v jejich případě jedná? Někde se můžete dočíst o tzv. bretonském rocku. Buď jak buď, kromě typických rockových nástrojů (kytary, baskytara, bicí) zde zaslechnete i nástroje jako irská harfa, skotské dudy nebo bombarde. Právě díky tomu má tvorba skupiny svůj zvláštní a nezaměnitelný odstín. Přivřete oči a ve své fantazii najednou vidíte zelené irské pastviny, cítíte vůni rašelinišť a slyšíte pochodovat skotské pěšáky, které ženou do útoku moldánky dudáků.

Nemylte se však, nejde o žádnou stokrát překapanou barvotiskovou nostalgii, hraničící s kýčem. Tihle muzikanti, kteří, až na harfenistu Seána Barryho, pochází z místních luhů a hájů, vědí velice dobře kudy vede jejich cesta. Postavíte-li vedle sebe třeba bretonský tradicionál Lorient a Skotskou z jejich tvůrčí dílny, sotva ucítíte markantnější rozdíl. Jistě, tam kde zpívá kapela texty vlastních písní třeba v angličtině (Gabreta) je to asi lepší. Trochu to připomíná dilema, jestli lze zpívat rock'n'roll česky a nebo ne. Někteří interpreti dokázali, že to lze a podobně i Dick O' Brass zvládnou implantovat do této zvláštní muziky texty ve své mateřštině (např. Sněžná slepota, Valdštejn). Nicméně kromě bretonských originálů (Son ar Chistr) mají úžasnou sílu i jejich instrumentálky. Jsou tu dvě - Tune for a Raggy Boy je uvolněná skladba s emotivní flétnou a housličkami, kdežto Little Bone Reel skoro připomíná Jethro Tull. Mezi mé největší favority však patří Skotská - svižná a řvavá jakoby hospodská písnička, oslavující místní specifika. Dudácká baterie dává skladbě takřka barbarský feeling.

Kapele zkušených muzikantů (někteří hráli třeba v ZOO) natočili v daném žánru skvělé album. Je vyzrálé, v dobrém slova smyslu "hitové" a nenajdete na něm vyloženě slabou skladbu. A proč vlastně máme v Čechách slabost pro tento žánr? Údajně jsme geneticky nejvíc podobní Skotům a Walesanům. Třeba na tom tvrzení něco bude...

80%
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×