Daniel Fikejz

Daniel Fikejz se narodil v roce 1954 v Praze jako syn textařky Jiřiny Fikejzové a atleta Jaroslava Fikejze. Od dětství docházel na hodiny klavíru a kompozice k prof. Martě Oberthorové. V roce 1971 založil s kamarády z gymnázia svou první skupinu Yogurt. Roku 1974 byl u vzniku jazz-rockové skupiny Combo FH, kde se stal kapelníkem, hlavním autorem, aranžérem a klávesistou. S touto skupinou nahrál dvě LP pro Panton (Věci 1981 – vydáno i firmou CBS France a Situace na střeše 1986 – viz Desky) a účastnil se evropských jazzových festivalů. Roku 1978 mu byla od českých kritiků udělena „Cena Melodie“ za původní tvorbu. Roku 1981 D. F. absolvoval na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze obor audiofrekvenční technika. Ve své tvorbě se snaží vždy používat ty nejmodernější technologie, ale jako hlavní faktor upřednostňuje člověka, nikoliv stroje. Inspiraci získává z jazzu, rocku, vážné i etnické hudby.
Od roku 1983 se více zaměřuje na divadelní (viz Divadlo) a filmovou (viz Film + TV) muziku napříč žánry. Píše především scénickou hudbu pro činoherní představení (často k dílům Williama Shakespeara) a spolupracuje s uznávanými režiséry v řadě divadel na území České republiky, Slovenska, Švédska (od 1995 Teatr Sörmland v Nyköpingu), Polska a Francie – dohromady má na svém kontě již více než 120 premiér. Zkomponoval také čtyři muzikály a dva balety. Byl pověřen složením hudby k některým multimediálním projektům (viz Multimédia). Skládá též hudbu ke krátkým filmům a TV šotům, televizní a rozhlasové znělky, atd. (viz Další práce).
Ve spolupráci se švédským divadlem Teater Sörmland dokončil práci na středověkém muzikálu Musikalen Nyköpings Gästabud (premiéra 1. 7. 2006 v Nyköpingu).
V prosinci 2008 vychází na 2 CD veškeré nahrávky skupiny Combo FH v remasterované podobě, včetně třiceti minut dosud nevydaného materiálu. Přiloženy jsou archívní fotografie a recenze i aktuální rozhovor s Danielem Fikejzem.
Po 27 letech přichází s novým albem „Psí hodinář“.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×