Muziga & Helena Vedralová

Helena Vedralová – houslistka, zpěvačka, autorka

Helena Vedralová je klasicky školená houslistka. Od roku 1992 se hlavním těžištěm jejího zájmu stalo zpracovávání moravského folklóru převážně z rodného Valašska. Lidové písně hraje a zpívá jak sólově, tak se skupinou Muziga. Od roku 2000 vede dětský lidový soubor Saframentská kapela, pro který upravuje české a moravské lidové písně. Autorsky se podílela také na projektech Muzigy se symfonickými orchestry a spolupracovala na scénické hudbě pro několik divadelních představení. Jako houslistka a zpěvačka vystupuje také ve svém písničkářském pořadu Eva se houpá a příležitostně jako interpretka klasické i soudobé vážné hudby.

Muziga

Kapela vzniklá na základě aktivit Heleny a Jiřího Vedralových v oblasti folklórních inspirací.
Hudba Muzigy osciluje mezi osobitými až alternativními přístupy k interpretaci lidových písní až k nepopiratelnému jazzovému založení muzikantů, od komorní čisté interpretace ve dvou, třech či čtyřech hráčích až po velké projekty s jazzovým orchestrem nebo filharmonií. Hlavním cílem je interpretace lidového textu a melodie – odkazu, dědictví – a to formou svobodnou, nenásilnou. Proto ani tíhnutí k jazzu, ( v kapele se scházejí převážně jazzoví muzikanti ), není prvoplánové, je cítit spíš někde vespod.


O toto hudební sdělení se začali H. a J. Vedralovi zajímat v roce 1992 při pobytu v USA – důležitý byl pohled zvenčí sám na sebe, na svůj původ, svoje kořeny. Od roku 1995 do roku 2000 vystupovali jako trio s jazzovým kontrabasistou a skladatelem Petrem Kořínkem, nahráli spolu alba Jaborové husličky a Hej lesem. Od roku 2000 do roku 2006 Muziga pokračovala jako kvarteto s francouzskou marimbistkou Cécile Boiffin a kontrabasistou Janem Dvořákem ( CD Muziga O lásce ), později také s kontrabasistou Danielem Vlčkem.


Spolupráce s Petrem Kořínkem pokračovala na ambiciózním projektu „Lávky a mosty“ pro evropské vysílání Českého rozhlasu, kde se Muziga spojila s Kořínkovým jazzovým orchestrem. V roce 2006 Muziga zahrála s Filharmonií Hradec Králové v projektu „Kde slunce snídá“.


Do současné sestavy Muzigy přibyl saxofonista a trumpetista Bharata Rajnošek, člen Jazz.orchestru Č.rozhlasu a dalších jazzových seskupení, za kontrabasem se opět objevuje i Petr Kořínek. Skupina spolupracuje také s renomovaným bubeníkem Janem Linhartem.


Muziga vystupovala v USA, Anglii, Polsku, Portugalsku, Španělsku a Německu.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×