Tomáš Polívka

Tomáš S. Polívka (*1970) je známější jako hudební publicista a fotograf (Hospodářské noviny, Právo, Magazín UNI, Crossroads, Rock&Pop, v minulosti Týden, Instinkt, Pražský deník, MF Plus...), ale celá 90. léta minulého století žil především životem aktivního muzikanta. Produkoval nahrávky jiným, tu tam vypomohl coby studiový hudebník, ale hlavně sám psal písničky a vystupoval.

Jako hmatatelná památka na toto období zbyla dvě alba blues-rockové skupiny Helenina noční můra (...naše sny jsou vaše noční můry, vlastní náklad, 1995 a Psí dny, Uroboros Records, 1997) nebo koncertní nahrávka bluesových standardů s Rogerem Coatesem 34ºC (Dreammare, 1995). Zároveň byl Tomáš členem Domácí kapely, projektu Honzy Brabce (Plastic People Of The Universe), kde se potkal se zpěvačkou Míšou Němcovou (Půlnoc) nebo violoncellistou Tomášem Schillou (PPU, Půlnoc, Dg 307, Echt). S Domácí kapelou natočil CD Jedné noci snil (Rachot/Behémot 1996). V roce 2012 vyšlo album v reedici u Guerilla Records, doplněné o druhý disk se sestřihem koncertů z let 1994 a 1995, na kterých Tomáš také hraje. Na pódiu jste ho tehdy mohli vidět i v „orchestru“ divadelního spolku Buchty a loutky.

Paralelně s hraním v různých kapelách pracoval Tomáš Polívka v letech 1996 až 1998 na komornějším, sólovém albu Stíny do ticha (Uroboros/Indies Records, 1999). Původně šlo pouze o studiovou záležitost a většinu nástrojů krom několika hostování (kytarista Jiří Charypar, kontrabasista Petr Tichý či zpěvák Petr Krampera) si Tomáš obstaral sám. Po vydání CD se Stíny do ticha dočkaly i pódiové podoby, ale už jen na dobu asi jednoho roku.

Ke hraní se Tomáš Polívka vrátil až po deseti letech. Zprvu v kratochvilném blues-rockovém triu The Critics, založeném s kolegy, hudebními publicisty Iljou Kučerou ml. a Jiřím Roglem. Z akcí pro kamarády se postupně vyklubalo serióznější hraní, včetně předskakování australským Dirty York. O něco později začaly vznikat i skladby vhodnější pro projekt typu „Stínů“, pro který Tomáš momentálně hledá spoluhráče. Jako závdavek vychází v květnu 2012 u Indies Scope reedice alba Stíny do ticha, poprvé v digitální, mp3 verzi.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×