Miloš Makovský

Kytarista Miloš Makovský ( nar.25.1.1957 ve Zlině )

Kytarista,skladatel,zvukový režisér,aranžér a učitel hry na elektrickou kytaru.
Jako kytarista fascinoval kytarový svět ve druhé polovině osmdesátých let ( hlavně během působení ve skupinách Taxi a Pojazzie ) a je pozoruhodné, jak je dnes, po zveřejnění svých nahrávek doceněn odbornou kytarovou veřejností jeho význam a přínos kytarové hře. Některé jeho techniky, dříve označované jako experimenty, se dnes staly základními stavebními kamenemy hry špičkových kytaristů.

Dětství a mládí prožil ve Velkém Meziříčí. Tam se odehrávaly jeho hudební
začátky. Kytara ho fascinovala již od mala, ale hrát začal až ve 14 letech tak, že si kytaru půjčoval od souseda « skrýt následující

(samozřejmě “španělku”). Hrát se učil trampské písničky, jak bylo tehdy v jeho okolí obvyklé. Když mu bylo 15 roků, vyrobili spolu s kamarády jeho první elektrofonickou kytaru. Záhy začal převyšovat své konkurenty a hrát s různými skupinami. Byl samouk, tak jako v té době většina kytaristů. Jeho vzorem byl anonymní kytarista z Brna, který hrál mollovou pentatoniku dvěma prsty a trsátkem pouze shora.V r.1974 se dostal do Zlína na koncert M.Efektu a tam s obdivem sledoval hru Radima Hladíka a zjistil, že se na kytaru hraje všemi čtyřmi prsty. (Sám tvrdí, že k té opravdu správné technice dospěl až ve čtyřiadvaceti letech).

V roce 1981 odešel do Brna hrát do skupiny Electriss (založil V. Majtner).Od r.1983 hrál profesionálně ve skupině Synkopy. Zde měl dokonce možnost hrát s Radimem Hladíkem a Marianem Vargou.V roce 1986 založil skupinu Taxi a odešel z profesionální dráhy. Souběžně hrál ve skupině Pojazzie, se Slávkem Janouškem, se Zůstali jsme doma (Redl,Lenk, Janoušek) a příležitostně s dalšími osobnostmi českého rocku a folku.

Byl velmi invenční a progresivní.Například v práci s pákou, flažolety, mute pick.nebo kombinovaných technikách patřil v osmdesátých letech ke světové špičce.Některé jeho speciální techniky jsou dodnes pravděpodobně světu utajeny.

Diskografie - Hraje na těchto LP - CD –Křídlení, Zrcadla, Rockmapa11, 12, Zůstali jsme doma, Porta 89, Slávek Janoušek a Jaroslav Samson Lenk, Taxi, Odkud jdeš a kam, Čeští mistři rockové kytary.Účasti na této desce si váží, protože byl osloven osobně Petrem Jandou, dalším svým vzorem mezi českými kytaristy. Dostal se též do knihy Cliffa Douse - KDO JE KDO KYTAROVÍ MISTŘI Od r.1989 se věnuje zvukové a hudební režii. Jako kytarista patřil k absolutní špičce, ale ze zdravotních důvodů musel skončit.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×