Dužda (Dežo) Desiderius

Kytarista, zpěvák, skladatel, jedna z nejvýznamnějších romských osobností na poli kultury. Dežo začal s hrou na kytaru již ve svých čtyřech let. Jeho největším učitelem a inspirací byl vždy jeho otec Vojtěch Bela Dužda, jeden z nejznámějších bračistů. V devadesátých letech se podílel na vzniku hudební skupiny Kale, která doprovázela zpěvačku Věru Bílou. Za 10 000 prodaných CD převzal Zlatou desku. V roce 1997 Dežo začal úzce spolupracovat s Idou Kelarovou, s níž založil skupinu Romano rat (Romská krev) a mezinárodní pěvecký sbor Apsora (Slzičky). S Idou Kelarovou spolupracuje dodnes.


Dežo je úspěšný hudební skladatel s rozsáhlou tvorbou a jeho písně zpívají lidé po světě. V hlasové tvorbě se zaměřuje na romské vícehlasy a vokálové harmonie. Svůj talent a umělecké zkušenosti předává dále: pořádá dílny hry na kytaru, v nichž se zaměřuje především na romské harmonické postupy, jimiž je romská hudba pověstná. Spolu s Idou Kelarovou stojí v čele občanského sdružení Miret, jež má za cíl podporovat umělecky talentovanou romskou mládež.


Díky své otevřenosti a srdečnosti je Dežo znám nejen jako vynikající umělec, ale také jako oblíbený učitel, který prezentuje romskou kulturu na profesionální úrovni.


ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×