Speed Caravan

Kapelník Mehdi Haddab pochází z Alžíru  stejně jako Souad Massi, Khaled a Rachid Taha. Podobně jako oni stojí jednou nohou v Africe a druhou v Evropě. S Haddabem působí v hvězdné sestavě el. programátorka  Hermiona Frank (Ekova), rapper Rocky Singh (ex-Asian Dub Foundation), perkusista Mohamed Bouamar (ex Natacha Atlas) a basista Pascal Teillet (ex Mazaher and Archie Shepp).


Arabská loutna oud je předchůdcem evropské loutny, kytary a dalších strunných nástrojů. Může doprovázet zpěv, hrát sólově, stejně jako v klasickém ansámblu arabské hudby. A protože arabská klasická hudba stojí na rozdíl od evropské na improvizaci, hráči na oud se jako zdatní improvizátoři stali v posledních dekádách častými partnery jazzmanů. Opatřit ale arabskou loutnu snímačem a připojit ji do kytarového zesilovače, to představovalo donedávna tabu.

Porušit se ho odvážil ve Francii žijící hudebník alžírského původu, Mehdi Haddab, a to hned v několika projektech. Poté, když zvládnul klasický způsob hry, působil spolu s americkou zpěvačkou Dierdre Dubois v sestavě Ekova. S dalším hráčem na oud, Jean-Pierre Smadjem z Tunisu, založil DuOud, v němž se tóny louten prolínají s gejzíry elektronických rytmů. Azatím jeho nejodvážnější sestava Speed Caravan vzešla z jeho dlouholeté spolupráce s basistou Pascale Teilletem.
Haddab začal svoji hudební dráhu jako rebel s rockovou kytarou v Alžírsku. "17 let jsem se učil na loutnu, ale 25 let jsem byl rockerem." vzpomíná. "Dlouho jsem hledal cestu, jak vyjádřit rockové démony loutnou. Nástroj jsem elektrifikoval a jeho beránčí povaha se rázem změnila ve lva. Najednou dokáže vyjádřit zcela nové emoce, zuřivost i vztek. Chtěl jsem ale, aby repertoár prezentoval i minulost nástroje. Jsem blázen do nahrávek z první poloviny 20. století, a právě z této éry pochází téma, které jsme použili v Kalashnik Love. Pochází ze staré desky o 78 otáčkách, kterou natočil Udi Hrant Kenkulian." To byl jeden z průkopníků loutny 20 století, původem Armén, žil v Turecku a natáčel i ve Spojených státech. "Ale jeho původní nahrávka má s naší verzí jen málo společného," připomíná Haddab.

Berber Mehdi Haddab, strůjce slávy skupiny Ekova a podílník na revolučnosti DuOud; střemhlavý bijec uprostřed povstání proti obecnému přesvědčení, že odvěký nástroj láskyplných minstrelů nelze konfrontovat s rockovými běsy. Odmítá rovněž diskriminační vyznění posvátného hesla Sex&drogy&rock´n´roll:“Nejde přece o definici rocku, ale všeho umění od úsvitu časů. Tvorba je o dlouhých divokých prochlastaných nocích a lásce ve všech jejích podobách“.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×